Главная / Виставки / Поступ співпраці…

Поступ співпраці…

Міжнародне співробітництво музею підтверджує експонування виставки копій 29 фресок із каплиці  св. Трійці в Любліні (Республіка Польща).

 

Коротка довідка:

На особливу увагу заслуговують розписи в каплиці св. Трійці Люблінського замку, закінчені в 1418 році групою малярів на чолі з майстром Андрієм. Звідки були ці майстри – невідомо, але донаторський напис вказує на зв’язок з Волинню. Люблінські фрески, випадково відкриті у 1899 році, одразу ж привернули увагу своїм високим художнім рівнем.

У каплиці св. Трійці Люблінського замку розписи на стінах ідуть у три яруси, а під ними, внизу, на зріст людини, написано декоративні завіси. Окремі сюжети, обведені неширокою червоною смугою, не однакові за форматом і розміром, що дає майстрові можливість краще компонувати їх та виділяти серед них найважливіші. Композиції мають мінімальне число дійових осіб, в них багато простору, завдяки чому вони легко сприймаються і глядач вільно орієнтується в зображуваних подіях, усвідомлює їх зміст.

Посеред зали каплиці підноситься стрункий восьмигранний стовп, який, немов велетенська квітка, розкривається в нервюрах склепіння. В примхливих за формою площинах між нервюрами на синьому тлі довільно розміщено світлі постаті святих. Сюжети подано в такому зв’язку, що їх розгляд треба починати із східної стіни.

Багатство стилістичних нюансів свідчить про надзвичайну складність і своєрідність еволюції українського мистецтва, його широкі, різноманітні зв’язки. На прикладі люблінських фресок видно, що їх виконавці були обізнані з досягненнями мистецтва різних країн. Творчо використавши ідеї Передвідродження, вони створили яскраві національні розписи, гостра й емоційна художня мова яких дала можливість передати різні відтінки душевного стану, що для мистецтва XII – XIII століть було недосяжним.

Рекомендуємо

Прочитайте долю Омеляна…

Заслужений художник України Ярослав Омелян «заслужив» прижиттєву книжку про свій життєво-творчий шлях… Решту довідаєтеся, відвідавши презентацію видання, ...

Флеш-семінар «Інклюзивний та гендерно-чутливий підхід до розвитку музею» у музеї

Флеш-семінар «Інклюзивний та гендерно-чутливий підхід до розвитку музею» відбувся у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Останніми роками в нашій ...

У музеї відбулась дводенна Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція

З нагоди 110-річчя Тернопільського обласного краєзнавчого музею проходить Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція «Традиції краєзнавства: регіональний ...