Главная / Про фонди музею

Про фонди музею

Гордістю Тернопільського обласного краєзнавчого музею є його унікальні колекції, які відтворюють духовне і матеріальне життя краю від найдавніших часів. Унікальна колекція рідкісних пам’яток матеріальної і духовної культури з фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею нараховує понад 260 тисяч одиниць.

Минали епохи, виростали й відходили до вічності покоління тернополян, музей змінив багато назв та приміщень, але його експозиція продовжувала поповнюватися матеріальними спогадами про тисячолітню історію краю.

Музейні предмети об’єднані у групи:

  • археологія,
  • рідкісна книга,
  • рідкісні документи,
  • нумізматика,
  • декоративно-ужиткове мистецтво,
  • палеонтологія,
  • філателія,
  • рідкісні фотосвітлини,
  • скульптура,
  • живопис,
  • графіка,
  • рідкісні листівки,
  • предмети побуту,
  • меморіальні речі відомих людей.

Однією з найбільших збірок є АРХЕОЛОГІЯ, яка охоплює час від ашельської фази середнього палеоліту до пізнього середньовіччя. У фондовій збірці представлені матеріали всіх археологічних періодів, у кожному з яких є цікаві знахідки: унікальною є ліпна урна з меандровим орнаментом І ст.до н.е.-І ст н.е. Період давньоруської культури представлений срібним перстнем з гербом  Рюриковичів, срібною грошовою гривнею Київського типу, золотими скроневими підвісками.

Винятково важливе місце у музейному зібранні мають РІДКІСНІ ДОКУМЕНТИ, які відтворюють життя краю від початку XVI ст. Найдавнішим серед цієї колекції є Привілей польського короля Сігизмунда І від 1523 р. Збережені і три Привілеї короля Яна III 1675, 1677, 1681 років.

Вражаючою і безцінною є колекція матеріалів з історії національно-визвольних змагань, яка представлена передовсім архівами відомих краян Василя Галаси, Богдана Стасіва, Романа Колісника, знаменитої родини Гірняків.

Науково-пізнавальне значення має велика колекція ПОШТОВИХ ЛИСТІВОК, яка тематично охоплює географію, природу, етнографію, історію, мистецтво, архітектуру кінця ХІХ – початку ХХ ст. Майже сто листівок збірки з видами Тернополя поч. ХХ ст. дають можливість більше пізнати місто, його архітектуру, куточки, які давно зникли у плині літ і залишились як пам’ять на музейних раритетах.

У фондовій колекції музею виділяється ХУДОЖНЯ ГРУПА. Значну частину цієї колекції складає західноєвропейське та сучасне українське мистецтво, особливо роботи тернопільських художників.

Унікальними є сакральні СКУЛЬПТУРИ видатного скульптора 17-18 ст. Іоана Георга Пінзеля, які експонувалися у 2012 році у всесвітньовідомому музеї Франції Луврі: «Чудо Св. Миколая», «Відсічення голови Іоана Предтечі», «Святий Франциск Борджіа», «Алегорія «Мудрості», «Алегорія «Мужності», «Алегорія «Віри», «Святий Товій»,«Святий Вікентій а Пауло».

Гордістю  музею є численні колекції ДЕКОРАТИВНО-УЖИТКОВОГО МИСТЕЦТВА, де найбільш повно збереглися народні традиції. Це народний одяг, вишивка, художня тканина (зокрема, із відомої та вельми шанованої у Європі бучацької золототкацької мануфактури), вироби кераміки, художня обробка шкіри і дерева. Особливістю збірки є унікальні зразки народного одягу з усіх географічно етнографічних куточків області та велика колекція вишиваних рушників (690 предметів). Унікальну мистецьку вартість мають борщівські жіночі сорочки (56 одиниць), які відомі сьогодні у всьому світі.

Доволі чисельною вважається фондова група РІДКІСНА КНИГА Серед раритетів книгодрукування, зібраних ще на початку минулого століття, є найдавніший фоліант датований 1514 роком «Історія датського героїчного королівства Саксона Грамматика» (мова латинська). Неабияку науково історичну вартість має «Новий атлас світу», видані в 1643-1654 рр. в Амстердамі (мова старонімецька та старолатинська). В «Атласі» розміщено 115 карт і на окремих з них помічені міста Тернопіль, Кременець, Вишнівець, Збраж, Бучач, Гусятин.

РЕЧОВІ МАТЕРІАЛИ представлені великою колекцією годинників (250 од.зб.): настінних, кишенькових, сонячних, авіаційних XIX–XX ст., унікальними зразками телефонних апаратів (найдавніший  1905 р.), швейними машинками сер. XIX–поч. XX ст.

До музейних раритетів належить особиста шабля Яна Собеського (1629 – 1696) – польського полководця, короля Польщі, який відзначився у війнах проти турецько-татарських нападів, обладунки того часу – шолом, щит, панцир та ін.

Мистецьку та історико-культурну вартість мають ПРЕДМЕТИ ПОБУТУ аристократичних родин XVII–XIX ст., з фондової збірки музею. Це, зокрема: німецький кабінет поч. ХVІІст., виготовлений з горіха і прикрашений інтарсіями з видами невідомого міста  епохи Середньовіччя: іспанський кабінет ХVІІІст, оздоблений слоновою кісткою; класична дерев’яна шафа. (Німеччина). ХVІІ ст., прикрашена горельєфами дітей та рослинним орнаментом; крісло графа Козібродського ХVІІІ ст., прикрашене геральдичним гербовим щитом графської родини і виконано в стилі бароко.

Цікавими є збірки природничих матеріалів: ПАЛЕОНТОЛОГІЯ, МІНЕРАЛОГІЯ І ГЕОЛОГІЯ, БОТАНІКА, ЗООЛОГІЯ.  Серед великої кількості предметів збереження цих груп завжди увагу відвідувачів музею привертають увагу такі експонати, як: опудала рідкісних тварин і птахів, піщаний кальцит, скелет мамонта, нижня щелепа з бивнем динотерія, знайдені на теренах області.

Вагоме місце займає фондова група ФІЛАТЕЛІЯ, яка охоплює найважливіші сфери суспільного буття: історія, мистецтво, флора і фауна, спорт, архітектура. Майже 2.5 тисячі марок цієї колекції – це унікальна «Підпільна пошта України», яка видавалася впродовж 32-ох років (1949-1981 рр. ) закордонними частинами ОУН у Німеччині та США.

 Музейна збірка НУМІЗМАТИКА почала формуватися ще на початку минулого століття. В  склад групи входять декілька скарбів середньовічних монет з території Тернопільщини, ордени і значка Австро-Угорщини, ЗУНР, Німеччини, Польщі.

Особливістю фондових збірок музею є можливість найбільш повно відтворити багате історичними та культурними подіями минуле краю, представити сучасне в усіх його проявах.

Рекомендуємо

21 листопада – День Гідності і Свободи

РЕВОЛЮЦІЯ ГІДНОСТІ: ЗГАДАЙМО ЯК ЦЕ БУЛО 21 листопада Україна відзначає День Гідності і Свободи. Свято об’єднало дві знакові події в новітній історії країни ...

Штрихи до історії музею

Пропонуємо вашій увазі декілька штрихів до історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею. 13 квітня 1913 року  відбулася подія далеко не ...

Виставка «Сяйво ялинкових прикрас»

Незабаром новорічне свято, яке сповнене таємничості, трепетного очікування чогось невідомого у наступному році. Головним атрибутом цього дійства є ялинка, ...