Главная / Про фонди музею

Про фонди музею

Гордістю Тернопільського обласного краєзнавчого музею є його унікальні колекції, які відтворюють духовне і матеріальне життя краю від найдавніших часів. Унікальна колекція рідкісних пам’яток матеріальної і духовної культури з фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею нараховує понад 260 тисяч одиниць.

Минали епохи, виростали й відходили до вічності покоління тернополян, музей змінив багато назв та приміщень, але його експозиція продовжувала поповнюватися матеріальними спогадами про тисячолітню історію краю.

Музейні предмети об’єднані у групи:

  • археологія,
  • рідкісна книга,
  • рідкісні документи,
  • нумізматика,
  • декоративно-ужиткове мистецтво,
  • палеонтологія,
  • філателія,
  • рідкісні фотосвітлини,
  • скульптура,
  • живопис,
  • графіка,
  • рідкісні листівки,
  • предмети побуту,
  • меморіальні речі відомих людей.

Однією з найбільших збірок є АРХЕОЛОГІЯ, яка охоплює час від ашельської фази середнього палеоліту до пізнього середньовіччя. У фондовій збірці представлені матеріали всіх археологічних періодів, у кожному з яких є цікаві знахідки: унікальною є ліпна урна з меандровим орнаментом І ст.до н.е.-І ст н.е. Період давньоруської культури представлений срібним перстнем з гербом  Рюриковичів, срібною грошовою гривнею Київського типу, золотими скроневими підвісками.

Винятково важливе місце у музейному зібранні мають РІДКІСНІ ДОКУМЕНТИ, які відтворюють життя краю від початку XVI ст. Найдавнішим серед цієї колекції є Привілей польського короля Сігизмунда І від 1523 р. Збережені і три Привілеї короля Яна III 1675, 1677, 1681 років.

Вражаючою і безцінною є колекція матеріалів з історії національно-визвольних змагань, яка представлена передовсім архівами відомих краян Василя Галаси, Богдана Стасіва, Романа Колісника, знаменитої родини Гірняків.

Науково-пізнавальне значення має велика колекція ПОШТОВИХ ЛИСТІВОК, яка тематично охоплює географію, природу, етнографію, історію, мистецтво, архітектуру кінця ХІХ – початку ХХ ст. Майже сто листівок збірки з видами Тернополя поч. ХХ ст. дають можливість більше пізнати місто, його архітектуру, куточки, які давно зникли у плині літ і залишились як пам’ять на музейних раритетах.

У фондовій колекції музею виділяється ХУДОЖНЯ ГРУПА. Значну частину цієї колекції складає західноєвропейське та сучасне українське мистецтво, особливо роботи тернопільських художників.

Унікальними є сакральні СКУЛЬПТУРИ видатного скульптора 17-18 ст. Іоана Георга Пінзеля, які експонувалися у 2012 році у всесвітньовідомому музеї Франції Луврі: «Чудо Св. Миколая», «Відсічення голови Іоана Предтечі», «Святий Франциск Борджіа», «Алегорія «Мудрості», «Алегорія «Мужності», «Алегорія «Віри», «Святий Товій»,«Святий Вікентій а Пауло».

Гордістю  музею є численні колекції ДЕКОРАТИВНО-УЖИТКОВОГО МИСТЕЦТВА, де найбільш повно збереглися народні традиції. Це народний одяг, вишивка, художня тканина (зокрема, із відомої та вельми шанованої у Європі бучацької золототкацької мануфактури), вироби кераміки, художня обробка шкіри і дерева. Особливістю збірки є унікальні зразки народного одягу з усіх географічно етнографічних куточків області та велика колекція вишиваних рушників (690 предметів). Унікальну мистецьку вартість мають борщівські жіночі сорочки (56 одиниць), які відомі сьогодні у всьому світі.

Доволі чисельною вважається фондова група РІДКІСНА КНИГА Серед раритетів книгодрукування, зібраних ще на початку минулого століття, є найдавніший фоліант датований 1514 роком «Історія датського героїчного королівства Саксона Грамматика» (мова латинська). Неабияку науково історичну вартість має «Новий атлас світу», видані в 1643-1654 рр. в Амстердамі (мова старонімецька та старолатинська). В «Атласі» розміщено 115 карт і на окремих з них помічені міста Тернопіль, Кременець, Вишнівець, Збраж, Бучач, Гусятин.

РЕЧОВІ МАТЕРІАЛИ представлені великою колекцією годинників (250 од.зб.): настінних, кишенькових, сонячних, авіаційних XIX–XX ст., унікальними зразками телефонних апаратів (найдавніший  1905 р.), швейними машинками сер. XIX–поч. XX ст.

До музейних раритетів належить особиста шабля Яна Собеського (1629 – 1696) – польського полководця, короля Польщі, який відзначився у війнах проти турецько-татарських нападів, обладунки того часу – шолом, щит, панцир та ін.

Мистецьку та історико-культурну вартість мають ПРЕДМЕТИ ПОБУТУ аристократичних родин XVII–XIX ст., з фондової збірки музею. Це, зокрема: німецький кабінет поч. ХVІІст., виготовлений з горіха і прикрашений інтарсіями з видами невідомого міста  епохи Середньовіччя: іспанський кабінет ХVІІІст, оздоблений слоновою кісткою; класична дерев’яна шафа. (Німеччина). ХVІІ ст., прикрашена горельєфами дітей та рослинним орнаментом; крісло графа Козібродського ХVІІІ ст., прикрашене геральдичним гербовим щитом графської родини і виконано в стилі бароко.

Цікавими є збірки природничих матеріалів: ПАЛЕОНТОЛОГІЯ, МІНЕРАЛОГІЯ І ГЕОЛОГІЯ, БОТАНІКА, ЗООЛОГІЯ.  Серед великої кількості предметів збереження цих груп завжди увагу відвідувачів музею привертають увагу такі експонати, як: опудала рідкісних тварин і птахів, піщаний кальцит, скелет мамонта, нижня щелепа з бивнем динотерія, знайдені на теренах області.

Вагоме місце займає фондова група ФІЛАТЕЛІЯ, яка охоплює найважливіші сфери суспільного буття: історія, мистецтво, флора і фауна, спорт, архітектура. Майже 2.5 тисячі марок цієї колекції – це унікальна «Підпільна пошта України», яка видавалася впродовж 32-ох років (1949-1981 рр. ) закордонними частинами ОУН у Німеччині та США.

 Музейна збірка НУМІЗМАТИКА почала формуватися ще на початку минулого століття. В  склад групи входять декілька скарбів середньовічних монет з території Тернопільщини, ордени і значка Австро-Угорщини, ЗУНР, Німеччини, Польщі.

Особливістю фондових збірок музею є можливість найбільш повно відтворити багате історичними та культурними подіями минуле краю, представити сучасне в усіх його проявах.

Рекомендуємо

Відкриття виставки майстерня чудес “Викрутаси”

7 червня о 13.00 год. у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбудеться відкриття виставки майстерня чудес “Викрутаси”, майстринь ...

Соняшник – символ Дня пам’яті захисників України

Соняшник є особливою та шанованою рослиною для українського народу. Вона зростає на наших родючих полях і є однією з основних сільськогосподарських ...

“Повернення” Миколи Горбаля

За присутності численної аудиторії духовенства та інтелігенції 25 серпня 2015 року відбулась майже двогодинна репрезентація роману Миколи Горбаля ...