Главная / Інтерактивні / тематичні екскурсії

Інтерактивні / тематичні екскурсії

 • Вартість вхідних квитків:

        дорослі – 60 грн.

        студенти – 50 грн.

        учні – 40 грн.

 • Екскурсійне обслуговування груп – 200 грн.
 • Вартість фотозйомки – 200 грн.

 

 

♦️   Трипілля – перша землеробська цивілізація на теренах України

Розповідь про історію археологічних досліджень поселень Трипільської культури на території Тернопільського краю. Перегляд відеофільму про Трипільську цивілізацію. Розповідь про ткацтво, одяг трипільської доби та основне заняття трипільців – землеробство.

Майстер-класи:

 • «Від зернинки пшениці – до трипільської паляниці» (розтирання зерна на борошно з використанням давньої зернотерки),
 • «Зашифруй свою мрію за допомогою трипільського орнаменту» (схематичне відтворення на папері трипільських символів). 

Гра«Трипільське лото» (із запропонованих зображень рослин та тварин вибрати ті, які вирощували трипільці).

 

 

♦️  Хустина й намітка – традиційний український оберіг

В даній екскурсії можна отримати інформацію про появу, види та значення головних уборів у житті людей. Дізнатися про звичаї, традиції та обряди, пов’язані із ними. Крім цього, у відвідувачів буде можливість взяти участь у майстер-класі по хусткуванню, який дозволить доторкнутися до нашої давньої історії, культури, традицій; відчути на собі красу та оригінальність цих виробів та зробити незабутнє Etno-фото.

 

 

🔷 Сила нескорених

Зворушливий екскурс сторінками новітньої історії. Урок патріотизму побудований на основі оригінальних документів та експонатів, що були свідками доленосних для України подій.  На прикладах самовідданої боротьби наших Захисників-краян підростаюче покоління виховує у собі справжні почуття відваги, мужності, любові до Батьківщини та свого народу. Наші розповіді не залишають байдужими нікого…

 

 

♦️   З історії праски

Розповідь про звичайну праску, яка пройшла всі стадії еволюційного розвитку – від злегка обробленої каменюки до сучасного електричного агрегату з вертикальним відпарюванням і регульованою потужністю. Ознайомлення з цікавою колекцією старовинних прасок мануфактурного виробництва з Польщі та Німеччини та інших країн кінця ХІХ – початку ХХ ст. із фондів музею.

В сучасному світі прання та прасування речей не завдає особливих клопотів. Втім, якихось ще пів століття тому (до середини ХХ ст.), на Тернопільщині жінки прали за допомогою старовинних предметів. Пропонуємо взяти участь у майстер-класі з прасування за допомогою рубля та качалки. Ви зможете не тільки потримати ці знаряддя праці жінок у руках, але й спробувати відпрасувати рушник за допомогою рубля й качалки.

 

 

♦️   Давно забутий промисел: від конопель до готового полотна

Розповідь про прядіння та ткацтво на Тернопільщині. Про це яскраво засвідчують знайдені ткацькі атрибути (пряслиці, веретена тощо) в залишках поселень різних давніх культур, зокрема і Трипільської культури. На даний час ці промисли стали забутими. Рідко хто задумується над тим, з чого і як виготовляли собі вбрання наші предки. А це була надзвичайно важка праця, тому одяг берегли та шанували.

На екскурсії демонструється:

 • робота на терлиці та дергальній щітці,
 • прядіння нитки,
 • намотування на мотовило,
 • вибійка на тканині. 

Також буде можливість спробувати власноруч відтворити ці давні ремесла і процеси.  

 

 

♦️ Давня українська іграшка

На вас чекає незабутня подорож у світ давніх українських народних іграшок  з фондової збірки музею. Чим гралися наші пращури, з чого виготовляли іграшки, яким було їх походження та які приховують символічні таємниці? Все це можна дізнатися під час екскурсійної подорожі, яка не лише розширить знання вашої дитини, а й розвине її уяву, творчість та любов до нашої української культури.

 

 

♦️  Щоб козачатами зростати, про козацтво треба знати

Патріотична екскурсія для маленьких відвідувачів музею. Розповімо історію виникнення козацтва, розкриємо таємниці їхньої зброї та поглибимось у культуру козаків. Вас чекає:

 • Огляд експозиції зі зброєю козаків
 • Перегляд фрагмента фільму “Вогнем і мечем”
 • Демонстрація занять козаків у вільний час
 • Секрети козацької кухні
 • Унікальні колекції козацьких люльок
А це ще не все!  Вас чекає захоплююча гра “Козацькі забави” з 6 конкурсами, яка навчить дітей дружити та працювати в команді.

 

 

♦️   Українське військо від Перших визвольних змагань 1914-1921 рр. до російсько-української війни

Найбільш яскравими деталями екскурсії є відтворені

 • однострої австро-угорської армії,
 • Українських січових стрільців,
 • Української дивізії «Галичина»,
 • вояка УПА,
 • Українського юнацтва протиповітряної оборони, шоломи різних армій Першої і Другої світових воєн.

Представлені макети озброєння привезені з лінії фронту російсько-української війни 2014-2017 рр. Більшість макетів зброї різних періодів можна потримати в руках, зробити світлини. В екскурсії представлений унікальний макет криївки УПА.

 

 

♦️  Незвична мандрівка Тернопіллям: минуле, сьогодення…

Пізнавальна розповідь про різноманітність царства рослин та взаємовідносини між ними. Висвітлено життя давніх мешканців у далекому геологічному минулому, представлено природоохоронні об’єкти Тернопільщини (демонстрування фільмів).

По закінченню екскурсії – пізнавальний квест природничо-екологічного спрямування «Дослідники природи»

 

 

♦️  Подорож у Середньовіччя

Дійство розпочинається із загальної характеристики даного історичного періоду (сер. ХІІІ ст.), коли територія сучасної Тернопільщини входила у склад Галицько-Волинської держави, якою управляв перший визнаний в Європі король Данило Романович.
 Наступним етапом заходу є цікава розповідь про лицарів та демонстрування фільмів з епізодами лицарських турнірів. Уявити, як вони виглядали в обладунках також можна за допомогою експрес-виставки «Воїни в часи Середньовіччя».
 А кульмінацією дійства є сучасний лицарський поєдинок, учасниками якого є юні відвідувачі музею. Він відбувається у вигляді різноманітних конкурсів.

 

 

♦️ Історія грошового обігу України

 На екскурсії ви почуєте історію українських паперових грошей від 1918 р. до сьогодення. У вітринах представлено рідкісні оригінальні зразки банкнот, які були в офіційному грошовому обігу на території України в різні періоди її державності. 

 

 

 

 

♦️   Екологічний вернісаж: червонокнижні рослини і тварини нашого краю

Цікаві історії про маленькі дива у великій природі. Відеозамальовки, які не залишають байдужими.

 

 

♦️ Так влаштована природа: немає без бджіл у природі меду, без квіток немає бджіл

Дивовижні історії про бджіл, представлення продуктів їх життєдіяльності. Таємниці осиного гнізда.

 

 

♦️ Благослови, мати, вінок зачинати…

У давнину існувала традиція, що в час дівич-вечора у домі нареченої відбувалось особливе дійство і основним у ньому було плетіння вінка для молодої, як символу чистоти, незайманості та чесного дівування.“Продовжуємо життя”нашим народним звичаям – відтворюємо обряд вінкоплетення, що побутує до сих пір у селі Гермаківка Борщівського району.

 

 

♦️  Свято Покрови та День українського козацтва

Розповідь про свято Покрови та огляд феретрону із зображенням Богородиці. Загальна характеристика козацтва як соціального прошарку українського суспільства, розповідь про зброю козаків та її огляд в експозиції.

Гра «Козацькі забави». Включає 6 конкурсів.

 

 

♦️ Минуле, закарбоване у скам’янілостях

Розповідь про найдивовижніших представників флори і фауни минулих геологічних епох та їх знахідки на території Тернопільської області, показ відео про життя давніх рослин і тварин, демонстрація викопних решток.

 

 

🔷 Революція Гідності. Тернополяни в обороні України   в російсько-українській війні

Про трагічні події Революції Гідності 2013-2014 рр. розповідає комплекс експонатів з майдану Незалежності. Представлено фотографії загиблих тернополян та фотомонтаж тих страшних подій. Відтворено фрагмент  Майдану Незалежності  в Києві, зокрема виставлені шини, коли з їх горінням розпочалося  силове протистояння, захисні щити, шоломи, бойові палиці, противогази та інші оригінальні експонати.

Представлена участь тернополян  в бойових діях російсько-української війни. В  розділі «Герої не вмирають»  розміщено фотографії загиблих тернополян.  Вітрина наповнена оригінальними експонатами з зони АТО, а саме:  ящики від боєприпасів, контейнери від гранатометів, фрагменти ракет від ракетної системи «Град», особистими речами бійців ЗСУ ( бронежилети, шоломи)  та іншими  матеріалами.

 

 

♦️ Миколай у музеї 

Цікаве, захоплююче, інтригуюче свято для маленьких відвідувачів! Дітвора переконається в тому, що Св. Миколай – це не тільки герой дитячих книжок та адресат листів від малечі, але й в тому, що для наших предків Він був щедрим та добрим покровителем дітей, заступником простих людей. Пізнавальним для них буде ознайомлення з давніми іконами, образками, підвісними іконками Отця Чудотворця з нашої музейної збірки. Багато емоцій, щирих посмішок, пізнавальних завдань та сюрпризів гарантовані на заході.
Здійсніть дитячу мрію та подаруйте їм святковий настрій.

 

 

♦️ Видно пана по халявах…

У музеї зберігається велика кількість різноманітного народного взуття, яке носили жителі нашого краю понад 100 років тому.

А чи знаєте ви, що таке «шими», «небивники», «сталівки», «пришиви»? Саме так називали у давнину зимове взуття на Тернопільщині. На екскурсії розповімо про традиційні чоловічі і жіночі чоботи, оздоблені постоли, вишукані черевички, виготовлені із шкіри сільськими майстрами та фабричного виробництва, а також примітивне взуття, плетене із рослинних матеріалів.

 

 

🔷 Археологічні дослідження нашого краю

Короткий огляд пам’яток археології від епохи палеоліту до середньовіччя.

 

 

♦️ Роги тварин: правда та міфи

Як визначити вік оленя, лося, козулі оглянувши їх роги? Цікаві факти з життя вище згаданих та інших рогатих тварин.

 

♦️ Дністровський каньйон: народження з безодні

Розповідь про історію утворення, таємничі гроти, травертинові скелі, унікальну флору і фауну, жителів печер. Відеомандрівка по найбільш загадкових і цікавих природних пам’ятках каньйону.

 

🔷 Природні багатства Тернопільської області та їх охорона

Цікавинки про минуле та сучасне живої та неживої природи Тернопілля, що ілюстроване демонстрацією експонатів та відео супроводом.

 

🔷 Історія Галицько-Волинського князівства

Виникнення 1199 року, розвиток землі за часів князів Романа, Данила, Льва І, Юрія І, Юрія ІІ.

 

🔷 Українська діаспора

Тематична екскурсія знайомить з причинами та наслідками української еміграції в різні періоди. Тема містить інформацію та оригінальні експонати визначних осіб діаспори, вихідців з Тернопільщини, релігійних діячів, зокрема матеріали про Йосифа Сліпого, вчених, художників Якова Гніздовського, Михайла Мороза та багато інших.

 

🔷 Походження людини та первісні люди на Тернопільщині

Розповідь про еволюцію людини сучасного фізичного типу, стоянки первісних людей на території краю у кам’яну добу

 

🔷 Козацькі війни на Тернопільщині

Повстання Северина Наливайка, Визвольна війна 1648–1657 років під проводом Богдана Хмельницького, походи гетьмана Петра Дорошенка.

 

🔷 Замки Тернопільщини

Історія будівництва замків, використання та оборона від ворогів.

 

🔷 Локальні особливості одягу Тернопільщини

В екскурсії розглянуто особливості традиційного народного костюма на Тернопільщині (умовно розділено регіони нашої області на певні етнографічні зони за географічним принципом).

 

🔷 Літературна та художня спадщина Богдана Лепкого

Висвітлено цікаві факти про життя та творчість Богдана Лепкого. У ході екскурсії проводиться майстер-клас “Малювання “Квітки щастя”

 

🔷 Сильвестр Лепкий – священик та громадсько-культурний діяч Тернопілля кін. ХІХ – поч. ХХ ст.

У тематичній екскурсії висвітлено життєвий та творчий шлях о. Сильвестра Лепкого. Значну увагу приділено його письменницькій та громадсько-культурній діяльності.

 

♦️ Левко Лепкий – співець стрілецької слави

Висвітлено цікаві факти про життя та творчість Левка Лепкого. У ході екскурсії використовується відтворений однострій січового стрільця, світлини і збірник його творів та ін.

 

🔷 Тернопільські лауреати Національної премії Ім. Т. Шевченка в експозиції музею

Тематична екскурсія містить інформацію про заснування Національної премії імені Т.Г.Шевченка та наших  земляків – лауреатів  в  галузях літератури, образотворчого  мистецтва, музики і  архітектури. Експозиція містить оригінальні матеріали: фотографії, документи, особисті речі, відзнаки, літературні і художні твори та ін.

 

­♦️  Я морозу не боюсь! — в кожушинку одягнусь…

Розповідь про давній зимовий одяг українців – вовняний кожух, який виглядає красиво, стильно і в наш час. Без такого атрибуту не обходилася жодна українська родина взимку. Але, щоб виготовити кожуха треба було добре потрудитися. Та і виготовляли їх кількох видів.

Виставка різних видів кожухів, які характерні для Тернопільщини.

 

♦️   Несу кутю на покутю…

Різдвяна кутя – це, в першу чергу, наші українські звичаї. Це справжній символ Різдвяного столу і Різдвяних свят загалом. Скільки ж існує звичаїв, пов’язаних і цією смачною стравою! І, мабуть, існує стільки ж рецептів смачної куті. Розповідь про те, як готують кутю на Тернопільщині. Приготування та куштування куті за традиційним рецептом господинь Тернопільщини.

 

♦️   Одягни колядника

Розповідь про особливості зимового вбрання та обряду колядування на Тернопільщині. Демонстрація святкового зимового вбрання.

 

 

 • МИ У СОЦМЕРЕЖАХ:

Facebook

ttps://www.facebook.com/museumternopil1913

Instagram: 

https://www.instagram.com/museum_ternopil1913/?igshid=b3ixi7ho88bt

YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC0TcAwSSUz9WXu77vsb9yQQ

Telegram:

https://t.me/museum_ternopil

Тik Тok:

https://vm.tiktok.com/ZMRbv4J57/

 

Рекомендуємо

Виставка «Безсмертя козацького роду»

Свято Покрови та День Українського козацтва 14 жовтня український народ здавна відзначав свято Покрови Пресвятої Богородиці, яке було встановлено на честь ...

Виставка “ХРЕЩЕННЯ РУСІ у 988 році” (до 1034-річчя прийняття християнства)

Згадки про перших християн-русів відносяться до 40-х років Х ст. Зокрема, серед охоронців візантійського імператора Костянтина VII Багрянородного були ...

Виставка «Обереги Тернопільського краю» (рушники Зборівщини») в рамках проєкту «Полотняний фольклор» 

Рушник – оберіг української родини. І у горі, і у радості він завжди поряд. Рушник передавався із роду в рід. Батьки, які отримали рушники від своїх ...