Главная / Виставки / Виставка «Вирвані з корінням…» (до 78 річниці депортації етнічних українців з території Польщі)

Виставка «Вирвані з корінням…» (до 78 річниці депортації етнічних українців з території Польщі)

9 вересня 1944 року відбулося підписання Угоди між УРСР та Польським комітетом Національного визволення про евакуацію українського населення з території Польщі та польських громадян з території УРСР, що стало початком масових депортацій українців з їх етнічних земель із Лемківщини, Холмщини, Любачівщини, Надсяння, Західної Бойківщини. Загалом під проведенням акції було переселено 482109 осіб (122454 українських родин), зокрема, на Тернопільщину – близько 170 000 осіб.
6 травня 1947 року уряди ПНР і УРСР оголосили спільну заяву про закінчення переселення поляків із території УРСР до Польщі і українського населення з території Польщі до УРСР.
Цю трагедію називають по-різному: репатріація, евакуація, добровільне повернення в Україну, проте насправді це було примусове виселення, насильницьке позбавлення права українців жити на землі дідів-прадідів.
На виставці «Вирвані з корінням…» (до 78 річниці депортації етнічних українців з території Польщі), що експонується в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї, представлено чорно-білі та кольорові фотокартки з родинних архівів переселенців, рідкісні книги, карта Лемківщини та копія Закону України «Про визнання депортованими громадян України які у 1944-1951 рр. були примусово переселені з території Польської Народної Республіки на територію СРСР» тощо.
Родзинкою виставки є автентичні жіночі святкові костюми, привезені із села Заліська Воля Ярославського повіту (Надсяння) та село Чарне Горлицького повіту (Лемківщина) 1930-ті рр.
Трагедія депортованих українців – це та сторінка в історії нашої держави, яка не може бути забута. Людей вигнали з їх домівок, змусили покинути ліси, поля, нажите тяжкою працею майно. Цей злочин не забувається. Виставка «Вирвані з корінням…» доносить до сучасного покоління велику трагедію, яку пережили їх предки та земляки.
 
Наукові співробітники відділу фондів Любов Вдовин та Галина Завіша
 

Рекомендуємо

Екскурсія для солдатів строкової служби 44 окремої артилерійської бригади імені гетьмана Данила Апостола

22 січня, у День Соборності України, в Тернопільський обласний краєзнавчий музей завітали особливі гості – молоде покоління, солдати строкової служби ...

Майстер пензля Андрій Наконечний

До 115-річчя від дня народження художника В останній весняний день хочемо вшанувати пам’ять людини, життя якої розпочалося з успішних творчих злетів ...

Вічна мова поштових знаків!..

З 18 травня 2012 року мандрівний філателістичний проект  столичного ентузіаста Олександра Канівця  «Останнім шляхом Кобзаря», приурочений 150-річчю ...