Главная / Експозиція / Унікальна кремаційна урна пшеворської культури

Унікальна кремаційна урна пшеворської культури

У розділі археологія ранньозалізного часу Тернопільщини викликає інтерес різноманітна колекція глиняного посуду, серед якої особливе місце займає унікальна ліпна кремаційна урна пшеворської культури І ст. до н. е. – І ст. н. е., єдина на території України, розмірами 32х28 см.

Вона виявлена випадково, ймовірно під час руйнації курганного насипу, в с. Монастириха Гусятинського району Тернопільської області у другій третині ХХ ст.

У 1965 році учні місцевої школи передали її уламки у фонди музею, де вона була відреставрована і зареєстрована у фондових книгах.

Зовнішня бокова поверхня урни, зокрема, верхній перегин, прикрашена чудовим заглибленим меандровим орнаментом, який поєднаний з ямками, розмішеними паралельними рядами в середині меандру, поверхня лискована, чорного кольору.

Аналогічний тип поховальних урн, оздоблених меандром, виявлений на території Польщі і датується ранньоримським часом. Військові з’єднання племен пшеворської етнічної спільноти з’явилися на території нашого краю під час першої міграційної хвилі переселення цех племен з терен сучасної Польщі.

Рекомендуємо

День музейного СЕЛФІ

 Третя середа січня – «ДЕНЬ МУЗЕЙНОГО СЕЛФІ». Міжнародна спільнота (з 2014 року) у такий спосіб щорічно закликає до знайомства з історією та ...

8 листопада – Собор архістратига Михаїла

8 листопада – Собор архістратига Михаїла. Це велике православне свято на честь усіх небесних ангелів та їхнього головнокомандувача архангела Михаїла. У ...

У музеї відкрилася ювілейна виставка, присвячена відомому археологу

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрилася ювілейна виставка, присвячена археологу, мистецтвознавцю, фольклористу, етнографу, історику ...