Главная / Експозиція / Унікальна кремаційна урна пшеворської культури

Унікальна кремаційна урна пшеворської культури

У розділі археологія ранньозалізного часу Тернопільщини викликає інтерес різноманітна колекція глиняного посуду, серед якої особливе місце займає унікальна ліпна кремаційна урна пшеворської культури І ст. до н. е. – І ст. н. е., єдина на території України, розмірами 32х28 см.

Вона виявлена випадково, ймовірно під час руйнації курганного насипу, в с. Монастириха Гусятинського району Тернопільської області у другій третині ХХ ст.

У 1965 році учні місцевої школи передали її уламки у фонди музею, де вона була відреставрована і зареєстрована у фондових книгах.

Зовнішня бокова поверхня урни, зокрема, верхній перегин, прикрашена чудовим заглибленим меандровим орнаментом, який поєднаний з ямками, розмішеними паралельними рядами в середині меандру, поверхня лискована, чорного кольору.

Аналогічний тип поховальних урн, оздоблених меандром, виявлений на території Польщі і датується ранньоримським часом. Військові з’єднання племен пшеворської етнічної спільноти з’явилися на території нашого краю під час першої міграційної хвилі переселення цех племен з терен сучасної Польщі.

Рекомендуємо

Виставка «Галицький письменник о. Тимотей Бордуляк»

2 лютого цього року виповнюється 160 років від дня народження Тимотея Бордуляка – відомого українського письменника, церковного і громадського діяча. З ...

«Мандрівне» малярство (персональна виставка живопису та графіки Галини Лебедєвої)

Зацікавлює відвідувачів музею персональна виставка живопису та графіки Галини Лебедєвої (Тернопіль) – «Мандри в часі, мандри творчі…».

Презентація філателістичної виставки “Нобелівська премія: українська проекція”

10 грудня 2014 року відбулася багатолюдна презентація філателістичної виставки “Нобелівська премія: українська проекція”. Зацікавлену аудиторію привітали: ...