Главная / Експозиція / Унікальна кремаційна урна пшеворської культури

Унікальна кремаційна урна пшеворської культури

У розділі археологія ранньозалізного часу Тернопільщини викликає інтерес різноманітна колекція глиняного посуду, серед якої особливе місце займає унікальна ліпна кремаційна урна пшеворської культури І ст. до н. е. – І ст. н. е., єдина на території України, розмірами 32х28 см.

Вона виявлена випадково, ймовірно під час руйнації курганного насипу, в с. Монастириха Гусятинського району Тернопільської області у другій третині ХХ ст.

У 1965 році учні місцевої школи передали її уламки у фонди музею, де вона була відреставрована і зареєстрована у фондових книгах.

Зовнішня бокова поверхня урни, зокрема, верхній перегин, прикрашена чудовим заглибленим меандровим орнаментом, який поєднаний з ямками, розмішеними паралельними рядами в середині меандру, поверхня лискована, чорного кольору.

Аналогічний тип поховальних урн, оздоблених меандром, виявлений на території Польщі і датується ранньоримським часом. Військові з’єднання племен пшеворської етнічної спільноти з’явилися на території нашого краю під час першої міграційної хвилі переселення цех племен з терен сучасної Польщі.

Рекомендуємо

Величальна пісня природі у натюрмортах тернопільських митців

На землі є люди, які природою наділені мистецьким талантом, адже вони виписують натюрморти як поєднання кольорів та їхніх відтінків з романтичним відчуттям ...

Злетів у світ із Баворова…

Січнево-лютневої сніговерті притернопільський Баворів – у пошанівку 150-річчя від народження українського літератора, журналіста, видавця, громадського та ...