Главная / Виставки / У музеї відбулось відкриття виставки авторських скульптур

У музеї відбулось відкриття виставки авторських скульптур

Над бескидами небо високе. Райські «колірно-сині» птиці легкими, мов хмаринками, крильми пірнали у височінь, долали усілякі перепони, навіть й трагічні, і вимальовували монументальне ствердження буття ІВАНА МЕРДАКА.
Багатий поетично-образний світ скульптора лемківських традицій Івана Мердака, відомого, як в Україні, так і за межами, представили у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Сьогодні, 5 листопада 2024 року, відбулось відкриття виставки авторських скульптур «Різьбярське диво Лемківщини». Виставкова експозиція, що приурочена 80-м роковинам початку депортації українців з етнічних земель, зібрала велелюдну аудиторію краян – нащадків лемківської землі, шанувальників мистецтва, історії, освітян та вихованців, які прагнуть знати глибше і бачити більше.
Іван Мердак – це митець-філософ, котрий зумів створити власний вертикальний світ, який не має меж. Розкрити внутрішні духовні скарби – довірив дереву. Його скульптурна спадщина (налічує понад 500 робіт: історичні постаті, літературні герої, міфічні істоти) – це світ минулого і світло сущого, це відчутна енергетика і міцний зв’язок поколінь.
Привітав гостей з відкриттям унікальної виставки дерев’яних скульптур заслуженого майстра народної творчості Івана Мердака директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею, голова Тернопільської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Ярема Шатарський. Очільник висловив слова подяки Збройним силам України за можливість популяризувати мистецтво у часі війни.
На виставку завітали представники владних структур і доєдналися до вітальних слів: Наталія Собкович, начальник відділу культури, охорони культурної спадщини департаменту культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації, Ірина Шумада, депутат Тернопільської обласної ради, просвітянка. Цікавими життєвими спогадами про митця ділився з присутніми заслужений працівник культури України, активний діяч лемківських об’єднань Ігор Дуда.
Лемківською піснею від жіночого вокального тріо Тернопільської обласної філармонії «Солов’ї Галичини» огортались “зажурені” скульптури. Вже у кращих світах їхній творець. Геній різця народився 26 листопада 1933 року у с. Райське (Лемківщина), прожив 74 роки, з них – майже 40 років (1965-2002) у місті Тернополі, яке стало найкращим затишним місцем для самовираження. Його творчість представлялась на багатьох виставках в Україні та за кордоном: США, Канада, Австралія, Німеччина, Франція, Польща.
Програму вели наукові співробітники музею Галина Завіша і Галина Гнатишин.
На даному проєкті представлено 26 скульптурних робіт: «Дід Дмитро (Скрипка)», «Г. Сковорода», «Т. Шевченко», «Лемко», «Лемкиня», «Дух гір», «Автопортрет» та ін. Химерністю, таїною і сенсом наділив їх Іван Мердак. Глядач це розуміє і відчуває зріднене тепло рук майстра і дерева. Запрошуємо у Тернопільський обласний краєзнавчий музей.
Виставковий проєкт «Різьбярське диво Лемківщини» Івана Мердака діятиме впродовж двох тижнів.
Організатори події: Тернопільський обласний краєзнавчий музей, Тернопільська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Національний заповідник «Замки Тернопілля».
Дякуємо невтомним захисникам України, що тримають над нами українське небо, за день, за втілену мистецьку подію.
Оленка Крупніцька, старша наукова співробітниця художньо-рекламного відділу ТОКМ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Рекомендуємо

Дискусійний клуб “ВІДОМА невідома УКРАЇНА” (лекція 19), 1.09.23

📢 Увага, друзі! Запрошуємо вас стати учасниками музейного проекту “Відома невідома Україна”. 🗓️ Коли: 1 вересня 2023 року о 15:00 год. 🏛️ Де: ...

125 років від дня народження Анни Герасимович-Когут

21 лютого минає 125 років від дня народження АННИ ГЕРАСИМОВИЧ – КОГУТ – діячки хорового мистецтва, диригентки, фольклористки, великої ...

КОРАЛОВЕ НАМИСТО у фондовій збірці музею

…Нанизую корали обережно, Щоб не згубити жодної з душі. Вони для мене справжні обереги Нанизую від краю й до межі.    Півтора століття тому ...