Главная / Виставки / Виставка фондових матеріалів «Повертав імена із забуття…»

Виставка фондових матеріалів «Повертав імена із забуття…»

Він писав книги, а про нього писали вірші…
Нема суперників у нього,
Немає в нього ворогів,
Бо краєзнавець він від Бога
І лиш сьогодні правда в тім!
Ці рядки присвячені  ГАСАЮ ЄФРЕМУ ОЛЕКСАНДРОВИЧУ – відомому краєзнавцю, історику, пошуковцю, публіцисту і без перебільшення – людині з великої букви.
 
Невтомний слідопит Єфрем Гасай народився 1 квітня 1938 р. в селі Токи Підволочиського району. Зростав цікавим і допитливим хлопчиком. Коли йому було 7 років у селі розмістився штаб Першого Українського фронту. Малий Єфрем запам’ятав момент, як солдати пригощали його хлібом із «американською тушонкою», яка тоді була для нього делікатесом. А вже після закінчення війни хлопець вирішив дізнатися про подальшу долю односельців, які не повернулися з поля бою. Згодом він відшукав сліди тих, хто похований у селі. Місцевим вдовам допомагав писати листи для пошуку могил рідних. Перші пошуки увінчалися успіхом. І це так надихнуло Єфрема, що краєзнавча розвідка стала справою усього життя.
Після закінчення школи юнак пішов вчитися у Львівське училище зв’язку, а після навчання – отримав повістку в армію. Проте солдатська шинель не завадила улюбленій справі. Служив Єфрем Гасай у танковій частині м. Ульяновськ. І навіть там, товаришу по службі допоміг знайти родичів.
У 1960 р. Єфрем Олександрович приїхав у Тернопіль, влаштувався на роботу, одружився.
У 1973 р. почав працювати у Тернопільському краєзнавчому музеї, згодом закінчив історичний факультет Кам’янець-Подільського педінституту.
З 1989 р. – старший науковий редактор редакції Тернопільської обласної Книги Пам’яті.
 
 А поміж цим, як археолог забутих імен, Єфрем Олександрович без утоми вів свої “розкопки”. Недаремно його життєвим кредом був «вічний пошук». Листи до пошуковця приходили як з різних куточків України, так із зарубіжжя – США, Аргентини, Канади, Бразилії, Польщі, Чехії. Завдяки невтомним старанням тернопільського слідопита сотні родин фронтовиків дізналися де похоронені їхні родичі; репресованим родинам повертав чесне ім’я їх батьків, а батькам – їх дітей, розвіяних лихоліттям війни; десятки вихованців дитячих будинків знайшли своїх батьків.
А скільки цікавих краєзнавчих нарисів і розвідок він написав! Не злічити… Єфрем Гасай – автор книг: “Село Токи та його околиці” (Тернопіль, 1992), “Не втомлюся шукати” (Тернопіль, 1998), “Повернуті імена” (Тернопіль, 2002), «Втрачені та знайдені» (2007), « Пам’ять Токів та їх околиць»( Тернопіль,2009), а також редактор і упорядник низки книг, член Всеукраїнської спілки краєзнавців і Національної спілки журналістів України.
Він учасник радіопередач і телепередач «Ключовий момент», «Жди меня. Україна», які були надзвичайно популярними.
Пошукова робота дала змогу чимало подорожувати, знайомитись і спілкуватися з багатьма людьми. Оселя Гасаїв завжди радо приймала гостей з близького і далекого зарубіжжя, які приїжджали на знайдені могили родичів.
Найбільшим бажанням для Єфрема Гасая було творити добро для щастя інших. ✍️ «ЯКЩО НЕ Я – ТО ХТО Ж?» – любив говорити він… А його праця, якій він присвятив все своє життя, була воістину унікальною.
На вшанування 85-річниці від дня народження відомого краєзнавця і пошуковця Єфрема Олександровича Гасая у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрита Виставка фондових матеріалів «Повертав імена із забуття…» . На виставці представлені його особисті речі, фотоматеріали, грамоти, книги. У народі кажуть, що людина безсмертна доти, поки про неї згадують добрими словами і вдячністю. А життєвий шлях Єфрема Олександровича – незабутній!
Любов Вдовин, старший науковий співробітник відділу фондів ТОКМ

Рекомендуємо

Виставка “Країна Героїв”

ДЕНЬ ГЕРОЇВ – це день пам’яті всіх українців, що присвятили своє життя боротьбі за свободу і незалежність України. Свято величі духу українських вояків за ...

«Образотворче мистецтво»

Творчі роботи Шевченківської тематики студентів факультету «Образотворче мистецтво» Інституту мистецтв Тернопільського національного педагогічного ...

Папір заквітчаний узором…

20 грудня 2016 року проведено краєзнавчу годину, присвячену 125-річчю від народження витинанкаря Степана Батюка.