Передати унікальність природи нашої Тернопільської області одними музейними артефактами неможливо. Лише мовою пензля довкілля оживає. Пройшовшись залою ...
27 Липня, 2024
Незабаром новорічне свято, яке сповнене таємничості, трепетного очікування чогось невідомого у наступному році.
Головним атрибутом цього дійства є ялинка, прикрашена яскравими іграшками. Вважалося, що це дерево наділене добрими силами і символізувало життя і нове відродження.
Його розвішували прикрасами, перші з яких робили із соломи, скалок, кольорових стрічок, паперу, картону, фольги, пізніше – солодощами, яблуками, горіхами.
Сьогодні їх виготовляють з найрізноманітніших матеріалів – скла, картону, пластмаси, вати, дерева, тощо. Зараз популярною тенденцією є вироби хенд-мейду (ручної роботи), що відзначаються своєю оригінальністю та використанням натуральних матеріалів.
Виставка «Сяйво ялинкових прикрас» створена з фондової колекції музею. На ній представлено понад 150 експонатів. Відвідувачі мають можливість ознайомитися з ялинковими прикрасами, виготовлених на Теребовлянській фабриці в 1970-80-х рр. У свій час вона входила в трійку найбільших виробників іграшок!
Серед прикрас – скляні кульки пофарбовані у різні кольори, (подекуди оздоблені орнаментами), бурульки, дзвіночки, грибочки, шишки, верхівки, «прожектори» (у формі видовженої кульки із вм’ятиною в центрі).
Привертають увагу комплекти: «Зимонька», «Дитячий» (казкові персонажі), «Ромашка», «Сніжинки», скляна корона снігурки та намисто (у вигляді трубок та кольорових кульок, нанизаних на дротяний каркас і нитки).
Особливу цікавість викликають сучасні іграшки (2002 р.): з малюнком у вигляді абстрактної рослинної композиції, що віддає різні блакитні відтінки, із зображенням на зимову тематику, золотистих сніжинок, листків, квітів. У них відчувається зв’язок з народним мистецтвом, українською культурою та «європейською» якістю!
Доповнюють виставку фото 1984 року з цеху, де працівниці фабрики зосереджено працюють над обслуговуванням технологічної лінії по виготовленню гірлянд з лавсанової плівки, а також зображено процес фарбування скляних ялинкових прикрас та упакування їх в картонні коробки. Робота в цеху надзвичайно клопітка і вимагає певних творчих здібностей. Кожну прикрасу виготовляють вручну – від видування скляної кулі до розпису та оздоблення. Майстрині руками вимальовують кожну деталь!
На цій виставці кожен може знайти свою улюблену в дитинстві іграшку і поринути в спогади минулого, де так затишно й приємно… коли збуваються мрії у Новорічну ніч!
Лисак Ірина, старша наукова співробітниця відділу науково-просвітницької роботи.
Наступний запис
Передати унікальність природи нашої Тернопільської області одними музейними артефактами неможливо. Лише мовою пензля довкілля оживає. Пройшовшись залою ...
«Чи й нині мерехтять зірки над хатою старою?.. Гей, краю мій, не знаєш ти, як тужно за тобою!» Богдан Лепкий …19 серпня 1902 року у селі Настасові ...
«Складовою» відзначення 145-річчя від народження української оперної співачки світової слави Соломії Крушельницької постало відвідання тематичного ...