Главная / Історія одного експоната / Живописна ікона невідомого художника XVIII ст. «Воздвиження Чесного Хреста» у фондах музею

Живописна ікона невідомого художника XVIII ст. «Воздвиження Чесного Хреста» у фондах музею

“Величаємо Тебе, життєдавче Христе,
і почитаємо хрест Твій Чесний,
що ним Ти спас нас від неволі вражої”
Святий хрест – це вічно живий символ безконечної Божої любові, символ Христової жертви, символ відкуплення і спасіння, символ Христової перемоги над смертю.
Свято ВОЗДВИЖЕННЯ ЧЕСНОГО І ЖИТТЄДАЙНОГО ХРЕСТА, яке припадає на 14 вересня, є найбільшим святом на честь Господнього Хреста. В цей день відзначають Воздвиження, що значить Піднесення, тобто окремий урочистий обряд прославлення і пошанування святого хреста.
Це дуже давнє свято, але як історія віднайдення святого Хреста, так й історія започаткування свята покриті серпанком різних легенд. Історики Східної Церкви стверджують, що становленню Воздвиження сприяли дві події:
🔸віднайдення святого хресного дерева, на якому помер Ісус Христос у IV ст.,
🔸і його повернення з перської неволі у VII столітті. 
 
 
 
Християнська традиція приписує віднайдення хреста святій Єлені, матері цісаря Костянтина Великого (це могло бути у 326 році). Констянтин Великий збудував храм Господнього Воскресіння на Голготі в Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня після посвячення відбулося врочисте воздвиження святого хресного дерева.
Інша важлива подія, що зробила загальним свято Воздвиження на сході і на заході, це поверенення святого Господнього хреста з перської неволі. Перський цар Хозрой у 614 році завоював Єрусалим і забрав Господній хрест до своєї столиці в Ктесифоні. Через чотирнадцять років Цісар Іраклій, після перемоги над персами, відшукав святий хрест і приніс його в Єрусалим, де вдруге відбулося урочисте Воздвиження – Піднесення святого хреста.
📌 У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї зберігається живописна ікона невідомого художника XVIII ст. «Воздвиження Чесного Хреста» (до 1979 року ікона знаходилася у церкві Воздвиження Чесного Хреста м. Тернополя).
На іконі відтворено сцену віднайдення хреста, на якому був розіп’ятий Ісус Христос і який знайшла свята Єлена під час подорожі в Палестину на початку IV століття. На передньому плані ікони зображена жінка, яка піднімає високий хрест. Зліва від неї – постать єпископа у священичому облаченні. На задньому плані ікони видно гору Голгофу, на якій було розіп’ято Ісуса.
За словами митрополита Андрея Шептицького,
✍️ «почитання святого Господнього хрест – це одна з найважливіших сторінок почитання Бога – чоловіка… Знак святого хреста, роблений на собі, є одним з найстарших звичаїв християн».
Свято Воздвиження Чесного і Життєдайного Хреста нагадує кожному християнину про обов’язок: святий хрест визнавати‚ любити і шанувати.
Наталя Бородай, старший науковий співробітник науково-методичного відділу ТОКМ
 
 

Рекомендуємо

Обраний Словом, у Слові стверджений…

У рамках вечора пам’яті поета-дисидента Степана Сапеляка «Тривалий рваний зойк…», першого лютого 2018 року о 16.00 год. відбудеться презентація ...

Науково-краєзнавча конференція «Підпільний уряд Повстанської держави»

Шановні колеги! 24 жовтня 2024 року о 10 год у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбудеться науково-краєзнавча конференція «ПІДПІЛЬНИЙ ...

З Днем Української Державності 

28 липня вперше відзначаємо День Української Державності.   Свято встановлено Указом Президента України від 24 серпня 2021 року з метою ...