Пастельне зображення захоплює декоративізмом народного «примітивного» малярства, осмисленого сьогоденням…
Макет криївки воїнів Української Повстанської Армії, подарований Тернопільському обласному краєзнавчому музею працівниками Управління Служби Безпеки України в Тернопільській області в 1992 році. Виготовив його тернопільський художник Володимир Ковтун у 1980-х роках для радянських оганів державної безпеки (КДБ).
По цьому макету працівники совєтських спецслужб вивчали як у 1940-1950-х роках проходила боротьба з українським збройним підпіллям на Тернопільщині.
У макеті показано два варіанти сховків для повстанців середини 1940-х, 1950-х років на основі традиційного народного житла нашого регіону (трикамерної хати). Зокрема найбільш поширеним був підземний бункер, стіни якого обкладалися деревяним зрубом.
Він переважно мав два потаємні входи – основний та запасний. В даному випадку показаний вхід під пеньком, та вхід через криницю (з одночасним доступом до свіжої води). Такий бункер міг використовуватися для тривалого проживання кількох осіб.
Досить часто практикувалися невеликі схрони-криївки між подвійними стінами у хаті. В таких сховках могла перебувати нетривалий час обмежена кількість повстанців.
Даний макет є цікавим зразком повстанського житла, і є унікальним в Україні по майстерності виконання, точності та деталізації виготовлення.
Наступний запис
Пастельне зображення захоплює декоративізмом народного «примітивного» малярства, осмисленого сьогоденням…
32 річницю НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ ми вдруге відзначаємо в умовах війни, коли Україні доводиться відстоювати свободу та право на життя. Десятий рік йде ...
Шановні колеги! 31 травня 2023 року о 10.00 год. у Тернопільському обласному краєзнавчому музеїв відбудеться наукова конференція “Калкське ...