Макет криївки

Макет криївки воїнів Української Повстанської Армії, подарований Тернопільському обласному краєзнавчому музею працівниками Управління Служби Безпеки України в Тернопільській області в 1992 році. Виготовив його тернопільський художник Володимир Ковтун у 1980-х роках для радянських оганів державної безпеки (КДБ).

По цьому макету працівники совєтських спецслужб вивчали як у 1940-1950-х роках проходила боротьба з українським збройним підпіллям на Тернопільщині.

У макеті показано два варіанти сховків для повстанців середини 1940-х, 1950-х років на основі традиційного народного житла нашого регіону (трикамерної хати). Зокрема найбільш поширеним був підземний бункер, стіни якого обкладалися деревяним зрубом.

Він переважно мав два потаємні входи – основний та запасний. В даному випадку показаний вхід під пеньком, та вхід через криницю (з одночасним доступом до свіжої води). Такий бункер міг використовуватися для тривалого проживання кількох осіб.

Досить часто практикувалися невеликі схрони-криївки між подвійними стінами у хаті. В таких сховках могла перебувати нетривалий час обмежена кількість повстанців.

Даний макет є цікавим зразком повстанського житла, і є унікальним в Україні по майстерності виконання, точності та деталізації виготовлення.

Рекомендуємо

Виставка «У Різдвяні свята спішім брат до брата…»

Різдво в Україні – важливе християнське свято! У музеї відкрито виставку вітальних Різдвяних поштівок різних країн та років друкування зі збірки ...

ГЛИБИННЕ КРАЮ ПІЗНАННЯ…

Тернопільське видавництво «Терно-граф» видрукувало путівник «Ягільницький Народний музей історії села». Автор – заслужений працівник культури України ...

Виставка “Поетка лицарської честі”

1 лютого 1902 року народилася Оксана-Зінаїда Лятуринська – поетка, скульпторка, писанкарка. Оксана Лятуринська родом із хутора Ліс, нині с.Хоми на ...