Макет криївки

Макет криївки воїнів Української Повстанської Армії, подарований Тернопільському обласному краєзнавчому музею працівниками Управління Служби Безпеки України в Тернопільській області в 1992 році. Виготовив його тернопільський художник Володимир Ковтун у 1980-х роках для радянських оганів державної безпеки (КДБ).

По цьому макету працівники совєтських спецслужб вивчали як у 1940-1950-х роках проходила боротьба з українським збройним підпіллям на Тернопільщині.

У макеті показано два варіанти сховків для повстанців середини 1940-х, 1950-х років на основі традиційного народного житла нашого регіону (трикамерної хати). Зокрема найбільш поширеним був підземний бункер, стіни якого обкладалися деревяним зрубом.

Він переважно мав два потаємні входи – основний та запасний. В даному випадку показаний вхід під пеньком, та вхід через криницю (з одночасним доступом до свіжої води). Такий бункер міг використовуватися для тривалого проживання кількох осіб.

Досить часто практикувалися невеликі схрони-криївки між подвійними стінами у хаті. В таких сховках могла перебувати нетривалий час обмежена кількість повстанців.

Даний макет є цікавим зразком повстанського житла, і є унікальним в Україні по майстерності виконання, точності та деталізації виготовлення.

Рекомендуємо

Науково-краєзнавча конференція «Романтик історичної прози» (до 150-річчя від народження Богдана Лепкого)

Шановні колеги! 2 листопада 2022 року о 10:00 год. у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбудеться науково-краєзнавча конференція «Романтик ...

Музей одержав цінний дарунок – твір мистецтва із зображенням МИХАЙЛА ДІАНОВА, легендарного українського воїна сучасної російсько-української війни

Музейні експонати завжди переконливо доносять історію минулого і теперішнього. Тому дуже важливо, щоб вагомі свідчення подій залишались у фондах музею ...

День Святого Миколая

Цього року ми відзначаємо День Святого Миколая за оновленим календарем – 6 грудня. Постать Чудотворця є яскравим прикладом людської жертовності. Адже свято ...