Главная / Виставки / Тарас Шевченко – великий син українського народу

Тарас Шевченко – великий син українського народу

Тарас Шевченко – великий син українського народу, гордість і слава України. Людина-митець, людина-талант, людина-геній. Він любив свою землю, мріяв про її свободу й незалежність. Де б не був, куди б не закидала його доля, Шевченко завжди згадував рідні місця, прагнув повернутись додому, зустрітися з однодумцями. Любов і віра у світле майбуття України допомагали Шевченкові вистояти, перенести поневіряння.
Особливою гордістю для нас є те, що життя Тараса Шевченка пов’язане з Тернопільським краєм. І це не була звичайна мандрівка. Нашу область великий поет відвідав на початку жовтня 1846 року у складі київської Археографічної комісії. Він побував у містечках Вишнівець, Почаїв, Кременець (на горі Бона), збирав і записував народні пісні, малював, спілкувався з місцевими жителями.
 
Тарас Шевченко – український пророк. Такого велета таланту і духу має не кожна нація. Нам пощастило, і можна з певністю стверджувати, що Кобзар житиме стільки, скільки існуватиме Україна. Великого поета, художника, письменника шанували на Україні з давніх-давен. Майже в кожній українській хаті на видному місці поруч з іконами завжди був портрет Тараса Шевченка, а на поличці – його безсмертний «Кобзар».
У невичерпній спадщині духовної культури нашого народу є особлива, винятково важлива її частина – вишивка. Тому вишитий портрет Т. Г. Шевченка є даниною святій народній пам’яті українського генія і самому мистецтву вишивки, яке жило і плекалося на нашій землі.
Вишите Шевченкове слово – це історія життя, біль і віра його народу. Це ж не просто вишиті тексти, портрети – це мистецький твір із різноманіттям орнаментів-візерунків, оздоб.
 
До 210-ї річниці з дня народження Тараса Григоровича Шевченка в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Шевченкіана у вишитих полотнах» (за фондовими матеріалами ТОКМ), де представлено дев’ять вишитих портретів Тараса Шевченка та два килимки із текстом «Заповіту». Більшість з них виконані ще у 60–80-х рр. ХХ ст. умілими руками майстрів-уродженців Тернопільщини: А. Сабалою з с. Більче-Золоте (Борщівщина), Н. Квасницькою з м. Чортків, Г. Кордубою з с. Петрики, О. Подольською з Кам’янок (Підволочищина), Г. Паламар із с. Заруддя (Збаражчина), Г. Ратушняк з Тернополя. Автори килимків з текстом «Заповіту» – Я. Груша з Тернополя та М. Бойко з Бережан.
Усі вироби випромінюють часточку тепла людини, котра проводила багато часу над вишивкою. У кожній роботі є свої індивідуальні особливості. Адже, шиючи навіть за однією схемою, майстри вносили свої зміни: у підборі кольорів, ниток і тканини, в композиції зображуваного, іноді навіть у комбінуванні технік. Найчастіше використовували хрестик, значно рідше гладь, ручне ткацтво –гобелени, бісер. Більшість портретів доповнено вишитими написами, уривками з віршів Тараса Шевченка, пам’ятними датами.
 
Для багатьох поколінь Шевченкові слова були пророцтвом, настановою, порадою в тяжкі часи. Сьогодні, у час російсько-української війни, створюються нові образи Т. Г. Шевченка: поет у шоломі, у військовій формі. Він – воїн і символ, разом з усіма захищає рідну землю. Великий Кобзар понині з нами у цій великій, священній битві! Його безсмертний образ підіймає бойовий дух українського народу, додає віри у нашу правду, силу й Перемогу!
Галина Гнатишин та Галина Завіша, наукові співробітники відділу фондів ТОКМ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Рекомендуємо

Штрихи до історії музею

Пропонуємо вашій увазі декілька штрихів до історії Тернопільського обласного краєзнавчого музею. 13 квітня 1913 року  відбулася подія далеко не ...

Мистецька виставка авторської ляльки «Князівни та княгині України»

7 березня 2024 року о 12.00 у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбудеться відкриття мистецької виставки вузлової авторської ляльки «Князівни ...

Виставка «Скульптор, який відчував душу дерева»

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї експонується виставка «СКУЛЬПТОР, ЯКИЙ ВІДЧУВАВ ДУШУ ДЕРЕВА», присвячена 90-річчю від дня народження 🎨 Івана ...