Главная / Історія одного експоната / Відзнака "Соборна Україна" з фондів музею

Відзнака “Соборна Україна” з фондів музею

Серед оригінальних відзнак періоду визвольних змагань 1917-1921 років, що зберігаються у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею особливої уваги заслуговує 🔹 знак «СОБОРНА УКРАЇНА».
Випущений він коштом Івана Боберського у Відні в 1917 році, і був присвячений проголошенню Української Народної Республіки у Наддніпрянській Україні. Відзнака була надзвичайно популярною в той період.
Виготовлена вона з бронзи. Має вигляд готичного щита висотою 30 мм, в центрі якого із розкритими крилами 🪽АРХИСТРАТИГ МИХАЇЛ з піднятим у правій руці мечем, перед ним на щиті зображення лева повернутого праворуч, вгорі напис «Україна», внизу «1917». В цьому поєднанні виражалася ідея соборності України, оскільки св. Михаїл був на гербі міста Києва та Київської землі, а лев – давній символ Галицько-Волинського князівства.
Автором відзнаки вважається художник, старшина Українських січових стрільців Юліан Буцманюк.
 Спочатку відзнака була поширена в Галичині, пізніше і в Наддніпрянщині. З 1918 року її активно використовували вояки Української Галицької Армії як кокарду на військовий кашкет.
Надійшла ця річ із збірки  Тернопільського українського музею «Рідної школи» заснованого у 1932 році.

Володимр Пукач, завідувач відділу новітньої історії ТОКМ

Рекомендуємо

Зустріч учасників дискусійного клубу 6.10.23

Пізнавальний проект “ВІДОМА невідома УКРАЇНА” продовжує розкривати унікальну історію та культуру нашої країни. На нещодавній лекції ми поринули ...

30-річчя від Дня затвердження Державного Прапора України

 Символ відродження України, незламності духу нашої нації, свободи, соборності та самостійності… Освячений кров’ю героїв, які боролися за нашу ...

Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція «Традиції краєзнавства: регіональний аспект» відбудеться 20 квітня та 21 квітня 2023 р.

Шановні колеги! Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція «Традиції краєзнавства: регіональний аспект» (до 110-річчя Тернопільського обласного ...