Главная / Виставки / Виставка «Різдвяні мотиви витинанок»

Виставка «Різдвяні мотиви витинанок»

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрито експрес-виставку «Різдвяні мотиви витинанок» (автор Галина Дудар).

На ній представлені тематичні різдвяні витинанки із силуетами ангелів, колядників, а також атрибути Різдва та споруди культового призначення. Мереживо витинанок зачаровує та створює казково-різдвяний настрій.

Паперові витинанки як прикраси з’явилися в Україні у XІX столітті. Цікавими у наших предків були і фіранки-витинанки з нескладним орнаментом. Витинанки розвішували на стінах, вікнах, над дверима. Побутувала думка, що мереживо витинанки, як сито, відсіює злу енергетику, щоб до хати потрапляло тільки добро. На витинанках Галини Дудар зустрічаються часто зображення пташок. Вони символізували душі людей, які вважалися посередниками між Богом і людьми.

Витинанки, які представлені на виставці виготовлені із білого паперу технікою силуетного вирізання, за допомогою ножиць або спеціально загостреного ножа. Папір при витинанні складався вдвоє (дзеркальна симетрія).

Авторка Галина Дудар народилася у Копичинцях, зростала у Бережанах, навчалася, працює й живе у Тернополі. Свою творчість поєднує із педагогічною діяльністю. Вона є народною майстринею, членкинею Національної спілки майстрів народного мистецтва України, вчителькою-методистою.

Марія Луцька,  наукова співробітниця науково-просвітницького відділу.

 

Рекомендуємо

Етнографічний концерт «Син Божий народився»

«Бог Предвічний народився, прийшов днесь із небес, щоб спасти люд свій весь і утішився……» 20 грудня 2019 року у Тернопільському обласному ...

Духмяні експонати – 205-літтю Тараса…

О, диво!.. 14 березня, довідавшися «заднім числом» про виставку Шевченкіани у нашому музеї, молода Олеся Костюкович подарувала п’ять медяників за творами ...

Різдвянне коріння Квітки Цісик…

Фольклорно-обрядового походження назви село Різдвяне, що розташоване посеред мальовничої закутини неподалік літописного града Теребовль, живило свого часу ...