Главная / Виставки / Виставка «Рушники єднання»

Виставка «Рушники єднання»

Традиційний український вишитий рушник – це неповторна мелодійна пісня, яка яскравою ниткою проходить через все життя людини. Він є важливою складовою численних народних обрядів і ритуалів. Жодна урочиста подія наших прадідів не обходилося без вишитих рушників.

В Україні вишивали у всіх регіонах. Кожна область, кожен район, навіть окреме село, володіли своїми унікальними техніками вишивання. У кожному з них була переважно свої палітра кольорів, на яку впливали різні умови життя, побут та традиції.

Наприкінці XIX ст. на Полтавщині, Черкащині, Київщині, Чернігівщині та Слобожанщині побутували рушники, вишиті заполоччю або гарусом червоного кольору із можливим вкрапленням інших кольорів, основу композиції яких становило так зване Світове дерево. Кожен регіон з перерахованих поряд із спільними рисами мав свої особливості.

На Київщині разом з червоним кольором використовували вкраплення синього (а потім-чорного), поряд із Деревом Життя розміщували зображення птахів. Для рушників Чернігівщини були типовими зображення орликів.
Поряд з рушниками з червоними рослинними узорами у названих областях побутували рушники, вишиті білим по білому у техніках «насилування» та мережки. Орнаменти таких рушників були як геометричними (восьмипроменеві зірки), так і рослинними.

Відомо, що вишиті рушники східного частини України мають переважно рослинні орнаменти. Особливістю цих вишивок є поліхромні візерунки. Тут здавна вишивали «хрестиком» і «гладдю».

Подільський рушник — локальне явище, що побутує вздовж Дністра у Вінницькій та Одеській областях. Колористика була синьо-червоною ще наприкінці XIX ст. і еволюціонувала до поліхромної у ІІ пол. XX ст. Вишивали подільський рушник на домотканому полотну техніками «штапівка», «качалочка», «пряма гладь».
Для Карпат і Прикарпаття вишитий рушник довгий час залишався невідомим, бо переважали узорноткані рушники. Він з’явився тут на початку XX ст. Для його створення застосовували встарі техніки і орнаменти одягової вишивки. На рушниках розквітають барви карпатського краю, вони приваблюють своєю різноманітністю та декоративністю.

Галицький рушник, вишитий «хрестиком», геометричними та квітковим орнаментами просто зачаровує.

Фонди Тернопільського обласного краєзнавчого музею налічують більше 600 вишитих рушників, з них 540 зразків з Тернопільської області , а 36 – з інших регіонів України.
На виставці «Рушники єднання» до Дня Соборності України представлено 12 вишитих рушників різних областей України. Різноманіття орнаментів, технік вишивки характеризують неповторність і майстерність вишивальниць всієї України, яких об’єднує любов до рідної землі.

Галина Завіша, завідувачка сектора
відділу фондів ТОКМ.

Рекомендуємо

Виставка «Різдвяні мотиви витинанок»

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрито експрес-виставку «Різдвяні мотиви витинанок» (автор Галина Дудар). На ній представлені тематичні ...

У музеї відбулась імпреза на пошанування Ярослава Омеляна

Доля кожному стелить життя: комусь вимощує гостинець, комусь освітлює дорогу, комусь уквітчує стежину… Вибоїста напрямна земного поступу ЯРОСЛАВА ...

Виставка «Колядуємо і щедруємо, ми Різдво віншуємо…» 

Традиційно до різдвяно-новорічних свят у музеї влаштована тематична виставка «Колядуємо і щедруємо, ми Різдво віншуємо…».       На ...