З нагоди 33-ї річниці Незалежності України Тернопільський обласний краєзнавчий музей 22 серпня 2024 року гостинно зустрічав ровесників Незалежності на ...
21 Листопада, 2024
Початком нової доби в історії України, нашої національно-визвольної революції став бій під Крутами 29 січня 1918 року. Там, у нерівній боротьбі з ворожою більшовицькою навалою загинули курсанти, студенти та учні київських гімназій, цвіт української національно-патріотичної молоді.
На вшанування пам’яті юних лицарів України, в обласному краєзнавчому музеї щорічно проводяться цикли лекцій, бесід, тематичні екскурсії, демонструються виставки.
Цьогоріч на виставці представлені нові дослідження, спогади учасників бою, документи, публікації.
Центральне місце серед експонатів займає земля з крутянського поля у розірваній гільзі від снаряда періоду Першої світової війни як свідок кривавої трагедії.
Увагу відвідувачів привертає військова карта, на якій позначено село і станція Крути та схема бою під Крутами, складена сотником С.Горячком.
Одним з найгрунтовніших видань на тему крутянського бою є книга, яку упорядкував Іван Ільєнко «Герої Крут. Лицарський подвиг юних українців 29 січня 1918 р.» (Дрогобич, 1995). У ній подано спогади учасників бою, дослідження причин трагедії, виступи під час перепоховання тіл загиблих, а також художні твори, присвячені юним лицарям. У цьому збірнику автор вперше інформує про те, як зберігали пам’ять про Крути в Галичині в 1920-1930-ті роки, в той час, як на окупованій більшовиками Україні ця тема була під забороною. Подвиг українських юнаків перетворився в легенду, яку проповідували в церквах, з трибун на зборах, урочистих академіях, святах в кожному місті, читальні «Просвіти», сільському народному домі.
Історію славної Київської другої української гімназії ім. Кирило-Мефодіївського братства подає С. Білокінь у дослідженні «Про крутян-гімназистів» (Альманах УНС, 1999р.). Вона була заснована в серпні 1917 р. і проіснувала всього кілька років. Збереглися цінні документи – протоколи педагогічної ради цієї гімназії, де є повний перелік учнів, які навчалися і які загинули під Крутами. Звертає увагу та обставина, що серед крутян було багато вихідців із Галичини.
Цікавою є публікація І.Ткаченка «Крути – зоря нової доби» (Слово «Просвіти». 2004, 29.1), яка проливає світло на походження одного з найвідоміших крутян-галичанина, гімназиста УП класу гімназії Григорія Піпського. Коли 28 юнаків потрапили в полон до ворога, їх довго та жорстоко катували, а вранці поставили в ряд для страти. Наближалася страшна хвилина розстрілу. І раптом Григорій повним голосом почав співати гімн «Ще не вмерла Україна». Ще про одного галичанина, нашого земляка із Ласковець на Теребовлянщині Апостола Стефана згадує М. Ониськів у документальній поемі «Ласківці» (Тернопіль, 2003 р.).
На виставці експонується збірка історій доби визвольних змагань відомого дослідника Романа Коваля «За волю і честь» (Київ, 2005 р.), в якій автор аналізує діяльність Центральної Ради напередодні та під час наступу більшовиків на Україну, критично оцінює відношення керівництва до створення регулярної армії для оборони держави.
Серед експонатів виставки – марки із серії «Підпільна пошта України», видані в США у 1958 році до 40-х роковин крутянської битви, фото святкової академії на честь 50-ліття бою під Крутами у Берліні 1941 року, запрошення, буклети, публікації у пресі, тощо.
Старша наукова співробітниця відділу нової та новітньої історії Любов Левенець.
Запрошуємо переглянути відео “Герої Крут – Герої України”, приурочене трагічним подіям під Крутами. Оригінальне відео знаходьте у Ютубі: https://youtu.be/0N_W4U4JhCY
Попередній запис
Наступний запис
З нагоди 33-ї річниці Незалежності України Тернопільський обласний краєзнавчий музей 22 серпня 2024 року гостинно зустрічав ровесників Незалежності на ...
Протягом усього періоду існування одяг відтворював певну еволюцію світогляду людей, їх ставлення до різних навколишніх явищ, формування і розвиток звичаїв, ...
Заслужений художник України Ярослав Омелян «заслужив» прижиттєву книжку про свій життєво-творчий шлях… Решту довідаєтеся, відвідавши презентацію видання, ...