Главная / Наші публікації / 8 листопада – Собор архістратига Михаїла

8 листопада – Собор архістратига Михаїла

8 листопада – Собор архістратига Михаїла. Це велике православне свято на честь усіх небесних ангелів та їхнього головнокомандувача архангела Михаїла. У християнстві Михаїл –– архістратиг (грецькою – верховний воєначальник), полководець воєвода вірних Богові ангелів, переможний ворог Сатани, переможець зла. Він вважається покровителем воїнів, що борються за праведне діло. Один з найбільш шанованих біблійних осіб.
Іконографія представляє Михаїла з німбом над головою і крилами за плечима, в одежі римського воїна з вогненним мечем у руці.
У фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею зберігається ікона «Архистратиг Михаїл» початку ХХ століття невідомого автора, віднайдена у Скала-Подільській колишнього Борщівського району Тернопільської області.
«Ти перший поміж безплотними ангелами», «Для християн ти спасений заступник», «Ти воєвода й поборник, і ангелів начальний вождь, Архистратиже» – так сьогоднішнє богослужіння оспівує велич відзначення архангела Михаїла перед Божим троном, його ревність і вірність Богові та опіку і заступництво за нас.
Почитання ангелів у східній церкві почалося ще в III столітті, а в IV вже стало загальнопоширеним. Саме на честь святого архангела Михаїла цісар Костянтин Великий (274-337) збудував у передмісті Царгорода величний храм. У цьому храмі, за свідченнями істориків, відбувалися чудодійні оздоровлення.
Свято архангела Михаїла започатковане у IV столітті. Його називають собором тому, що цього дня церква відзначає собор — зібрання усіх безтілесних сил разом зі святим архангелом Михаїлом, а також інший собор — зібрання людей на землі для прославлення небесних сил.
Собор святого архистратига Михаїла святкують в місяці листопаді. В давніх часах календарний рік починався з березня, тому листопад був дев’ятим місяцем у році, тож мав символічне відношення до дев’яти ангельських хорів. Свято звеличує також усі ангельські хори, бо вони разом на чолі зі святим Михаїлом творять чудову небесну гармонію. Віряни в цей день на церковних відправах прославляють святих ангелів, дякуючи їм за поміч і опіку.
У цей святковий день православні не виконують будь-яку роботу в корисливих цілях, а йдуть до церкви, аби помолитися за здоров’я рідних. На Михайла наші пращури займалися благодійністю і допомагали потребуючим. Також день вважали вдалим для вирішення різних сімейних проблем. Через тиждень після Михайла починається Пилипівка – 40-денний Різдвяний піст. Тож на свято архистратига Михаїла накривають щедрий стіл, багатий різноманітними стравами.
Народні прикмети свята:
• Якщо в цей день сніг буде мокрим, то майбутній врожай буде хорошим;
• Якщо стоятимуть густі тумани, то така погода протримається до зимового Миколая;
• Якщо на Михайла ніч ясна, то зима буде сніжна й красна;
• Якщо Михайло дощем служить — добру й суху весну ворожить;
• Іній — на великі сніги, а туман — на відлигу;
• Якщо відлига — не жди санного шляху до Миколи;
• Якщо на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до півгрудня;
• День Михайла похмурий і на деревах іній — до хорошого врожаю.
Наталя Бородай, науковий співробітник методичного відділу ТОКМ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Рекомендуємо

Виставка “Вони творили Збройні Сили України” (до Дня українського добровольця)

Щороку 14 березня в Україні відзначають День Українського Добровольця  та вшанування пам’яті загиблих. Ця дата вибрана не випадково. Саме в цей ...

Папір заквітчаний узором…

20 грудня 2016 року проведено краєзнавчу годину, присвячену 125-річчю від народження витинанкаря Степана Батюка.

Науково-краєзнавчі читання, приурочені 95-річчю світлої пам’яті Сидонії Зелінської

Долучайтеся до науково-краєзнавчих читань, що відбудуться в експозиції відділу природи Тернопільського обласного краєзнавчого музею в четвер, 18 січня 2024 ...