Друзі! в рамках музейного проєкту “Відома невідома Україна” відбудеться зустріч учасників дискусійного клубу. Дата: 15 грудня 2023 року ...
21 Листопада, 2024
…В кінці 80-х, на рубежі 90-х років ХХ ст. Україна отримала історичний шанс стати незалежною державою. Відбувалася переоцінка і переосмислення поглядів на історичне минуле. Відкрилося багато невідомих сторінок і фактів. Нові складні завдання постали і перед працівниками відділу нової і новітньої історії.
Потрібно було здійснити повну реекспозицію відділу. Зміна концептуальних засад, розробка тематики, складання тематико-експозиційних планів – саме по цих напрямках ми почали активно працювати уже з початку 90-х років ХХ ст.
Спочатку були труднощі, бо не вистачало експонатів. Але ситуація була тимчасовою, тому що на наші численні звернення з розумінням відгукнулися краяни, які передавали до музею унікальні фото, документи, меморіальні свідчення з часів національно – визвольних змагань.
Справжні реліквії надходили від колишніх в’язнів сталінських таборів. Чимало різноманітних і надзвичайно важливих для нас експонатів музей отримував також з діаспори.
Науковці скрупульозно опрацьовували новітні науково-документальні джерела, мемуарну літературу, періодичні видання.
Спочатку ми розробили і художньо оформили надзвичайно актуальну на той час експозиційну тему «ТЕРНОПІЛЬЩИНА В ПЕРІОД НАЦІОНАЛЬНОГО І ДУХОВНОГО ВІДРОДЖЕННЯ” (кін. 80-х – поч. 90-х рр). Експонати розповідали про новітні процеси і явища, які поступово, крок за кроком утверджувалися в національному житті, а саме:
– вихід з підпілля УГКЦ і її відродження,
– утворення НРУ,
– діяльність товариств «МЕМОРІАЛ» та «ВЕРТЕП»,
– відзначення християнсько-церковних свят.
Тема вийшла насиченою як музейними предметами, так і художніми деталями. Автор художнього проекту – Ю. Бондар.
В 1990 році ми вперше доторкнулися і до тематики НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНИХ ЗМАГАНЬ. Відділ підготував виставку, матеріали якої потім лягли в основу постійно діючого експозиційного розділу, до 72-ої річниці утворення ЗУНР. На експонатах виставки простежувалася боротьба за державність, поч. з 1914 року і до її становлення в листопаді 1918 року.
Численні матеріали розповідали про бойовий шлях Українського Січового Стрілецтва та Української Галицької Армії. Серед експонатів переважали фото, документи, книги, періодика.
Робота над реекспозицією відділу здійснювалася вже з урахуванням нової періодизації історії ХХ століття. Нові теми ми висвітлювали з новими концептуальними підходами і з новим історичним баченням.
Музейники ризикнули знову бути першими в Україні, тому що до нас за таку експозицію не брався ще жодний музей.
Перша частина модернізованої експозиції, як і в попередньому варіанті, будувалася за історико-хронологічним принципом і охоплювала різноманітні РОЗДІЛИ, зокрема:
«Тернопільщина в період 1-ої світової війни», «Утворення та військові дії УСС», «Утворення УНР. Діяльність Центральної Ради», «Становлення ЗУНР», «Тернопільщина 1919–1939 рр.», «Наш край в 1939–1941 рр. Початок Сталінських репресій», «Тернопільщина в період 2-ої світової війни 1941–1945 рр. Боротьба УПА на Тернопільщині», «Наші земляки – жертви сталінського режиму» та ін.
Друга частина експозиції відводилася для показу фондових колекцій, меморіальних комплексів та інтер’єрів.
Основна реекспозиція тривала до середини 90-х років ХХ ст. З часу проголошення Незалежності України в 1991 році наш робочий процес пішов більш активно, ми відчували себе впевненіше, тому що відкривалися нові можливості і перспективи.
З набуттям Україною незалежності процес модернізації експозиції відділу відбувався активно. Він продовжується і понині. З’явилося багато нових експозиційних розділів, тем, інтер’єрних і меморіальних комплексів, колекційних показів. Втілено чимало цікавих дизайнерських проектів.
Експозиція вирішує основне завдання музею – так вважають дослідники і спеціалісти музейної справи. Тому ми, науковці-музейники, своєю НАПОЛЕГЛИВОЮ ПРАЦЕЮ ПРАГНЕМО до того, щоб кожен відвідувач нашого закладу був небайдужим до історії і культури рідної землі, знав своє минуле, пам’ятав і шанував тих, хто боровся за волю і світле майбутнє українського народу.
Любов Катеринюк, завідувачка сектора відділу новітньої історії та учасниця створення експозиції музею
Друзі! в рамках музейного проєкту “Відома невідома Україна” відбудеться зустріч учасників дискусійного клубу. Дата: 15 грудня 2023 року ...
Запрошуємо відвідати виставку «Науково-експозиційний спадок Сидонії Зелінської» приурочену 95-річчю світлої пам’яті природодослідниці. На виставці ...
24 травня – ☘️ Європейський День Парків (англ. European Day of Parks) — день міжнародної консолідації в справі охорони природних територій. ☝️ Цей ...