Главная / Виставки / Відкрилася виставка до 210-ї річниці Т. Шевченка

Відкрилася виставка до 210-ї річниці Т. Шевченка

9 та 10 березня – дні народження та смерті генія українського народу 📖 Тараса Григоровича Шевченка. Його славетне ім’я пов’язане з історією нашого краю, оскільки восени 1846 року в складі Археографічної комісії він побував у Вишнівці, Кременці, Почаєві та навколишніх селах.
Враження від подорожі по Волині потім вилилися у творах знаменитого поета, а перекази про йогомандрівку живуть у народі і донині.
👆 Перше пошанування пам’яті Кобзаря у Східній Галичині відбулося зразу ж після його смерті, у березні 1861 року, коли київський студент-медик В. Бернатович відвідав зібрання невеличкого гуртка львівських літераторів, де й розповів про цю сумну подію.
Через рік у Львові уже широко відзначали першу річницю смерті великого сина українського народу. З цього часу такі заходи стали традиційними на західноукраїнських землях.
Спочатку шевченківські дні проходили у містах, але вже з перших років ХХ століття на наших теренах не було жодного села, де б вони не відбувались. В їх організації та проведенні брали участь громадські товариства «Просвіта», «Руська бесіда», «Боян», а також студентська гімназійна, шкільна молодь, хори міщанських братств, відомі громадсько-політичні та культурні діячі того часу.
👉 У Тернополі шевченківське слово вперше зазвучало на засіданнях гуртків «Громади» – нелегального товариства українських гімназистів, заснованого Михайлом Чачковським, що діяло у нашому місті впродовж 1864–1877 років.
У 1880 році Олександром Барвінським були влаштовані перші прилюдні вечорниці пам’яті Т. Шевченка. А через чотири роки у великій залі нового замку відбувся перший великий концерт з пошанування пам’яті Кобзаря. З того часу шевченківські свята стали постійними для нашого міста.
❗️До 210-ї річниці від дня його народження у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї 8 березня 2024 року відбулось відкриття виставки із фондових матеріалів.
Серед представлених експонатів найбільш цікавими є такі, як
🔹факсимільне видання щоденника поета, в якому записи починалися з червня 1852 року,
🔹його твори, що були надруковані у різні роки в країнах Європи і Північної Америки,
🔹листівки-копії прижиттєвих фотографій Тараса, як самого, так і в колі друзів, видані у Києві в 1974 році.
🔹Привертають увагу ійого живописний портрет, написаний невідомим художником у 1959 році, а також
🔹медалі, значки, марки, виготовлені як в сучасній Україні, так і в діаспорі.
Олег Гаврилюк, завідувач відділу стародавньої історії ТОКМ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Рекомендуємо

Макет криївки

Макет криївки воїнів Української Повстанської Армії, подарований Тернопільському обласному краєзнавчому музею працівниками Управління Служби Безпеки ...

Дискусійний клуб “ВІДОМА невідома УКРАЇНА” (29.04.23)

Друзі В рамках нового музейного проекту «ВІДОМА НЕВІДОМА УКРАЇНА» запрошуємо стати учасниками дискусійного клубу. Коли 29 квітня 2023 р. об 11.00 ...

ПЛАНЕТА ЯЧМІНСЬКОГО

Зацікавлює відвідувачів тематична виставка фондових матеріалів «Акторська планета Володимира Ячмінського», якою пошановується 80-річчя народного артиста України.