Главная / Виставки / Виставка “Українська Конституція – основний документ держави, гарант суверенітету, демократії, прав і свобод громадян”

Виставка “Українська Конституція – основний документ держави, гарант суверенітету, демократії, прав і свобод громадян”

Конституція.
Цим мудрим і високим словом називають Основний закон держави, положення якого визначають, закріплюють, встановлюють, унормовують усі сфери існування держави: територію, кордони, державну символіку, форму державної влади, систему органів управління, основні засади соціальної, національної та зовнішньої політики, права і свободи громадян.
28 червня 2022 року українській Конституції виповнюється 26 років. Багато хто з нас пам’ятає ту особливу ніч з 27 на 28 червня 1996 року, коли у Верховній Раді, наче на полі бою виборювалася майже кожна стаття Конституції. Була загроза зриву роботи сесії. Вся держава перебувала в напруженому очікуванні. І коли на ранок 28 червня стало відомо, що голосування закінчилося прийняттям нової Конституції, це було сприйнято як велику історичну перемогу. Незалежна Україна отримала новий Основний закон.
За новою Конституцією Україна є соціальною державою з президентсько-парламентською формою правління. Джерелом влади в Українській державі є народ. За час існування нової Конституції були пропозиції її змінити, або суттєво доповнити. Під час президентства Віктора Ющенка обговорювався новий проект Конституції, вносилися зміни в окремі конституційні закони і положення. В 2019 році Верховна Рада України внесла доповнення про євроінтеграційні прагнення України і вступ до НАТО.
В Тернопільському обласному краєзнавчому музеї на основі експонатів з фондових збірок створено виставку до 26-ї річниці Конституції України, яка носить назву “Українська Конституція – основний документ держави, гарант суверенітету, демократії, прав і свобод громадян”.
На ній представлені матеріали про конституційні проекти різних періодів історії українського державотворення. В українській історичній традиції конституція вважалася основою державності. Конституція гетьмана Війська Запорізького Пилипа Орлика (Пакт Конституцій і Вольностей Війська Запорізького) від 8 квітня 1711 року визнається одним з перших конституційних документів у світі.
29 квітня 1918 року Українська Центральна Рада прийняла Конституцію УНР, за якою Україна проголошувалася суверенною, демократичною, парламентською державою. Але в силу внутрішніх і зовнішніх обставин на той час Українська держава не відбулася.
Проект Конституції Західно-Української Народної Республіки в 1920 році розробив наш відомий краянин, вчений-правник, доктор, академік С.Дністрянський. Він досліджував конституційне право і вніс вагомий вклад у його розвиток. Це був один з найдемократичніших конституційних проектів у тогочасній Європі. Дністрянський, як переконаний конституціоналіст вважав, що конституція є фундаментом держави. На його думку при розробці проекту конституції необхідно базуватися на історичних, етнокультурних і навіть ментальних традиціях народу, і, безперечно, переймати кращий світовий досвід.
На виставці можна побачити світлини з Верховної Ради України після прийняття нової Конституції 28.06.1996 року.
З набуттям незалежності в Україні з’явилася нова державна символіка, затверджена в новій Конституції. На виставці знаходиться комплект листівок “Клейноди України”, вишитий рушник з тризубом (село Золота Слобода Козівського району) і вишита серветка з текстом гімну України, наукові дослідження з історії національної символіки України.
Немає опису світлини.
Важливою нормою нової Конституції є національні відносини в Україні. На виставці демонструється ряд видань по даній тематиці.
День Конституції на Тернопільщині відзначається урочисто і святково. В різних населених пунктах відбуваються концерти, фестивалі та інші культурно-мистецькі заходи. Матеріали про такі святкування експонуються на виставці.
Немає опису світлини.
Привертають увагу кольорові листівки до Дня Конституції, поштові конверти та інші експонати.
Просимо відвідати виставку і пам’ятати про цей важливий день в нашій історії.
Любов Катеринюк, завідувачка сектора відділу новітньої історії.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
+5
 
 
0
Охоплено людей
0
Взаємодія
Просувати допис
 
Тернопільський обласний краєзнавчий музей
 

Рекомендуємо

«Образотворче мистецтво»

Творчі роботи Шевченківської тематики студентів факультету «Образотворче мистецтво» Інституту мистецтв Тернопільського національного педагогічного ...

Зібрання учасників дискусійного клубу “Відома невідома Україна” (лекція 15)

В рамках нового музейного проекту «ВІДОМА НЕВІДОМА УКРАЇНА» запрошуємо стати учасниками дискусійного клубу. Коли❓  14 липня 2023 р. о 15.00 год. ...

Тернопільський осередок Національної спілки краєзнавців України: нові вектори розвитку

Уже стало доброю традицією, коли члени Тернопільського осередку Національної спілки краєзнавців України збираються у стінах Тернопільського обласного ...