Главная / Виставки / Виставка “Українська Конституція – основний документ держави, гарант суверенітету, демократії, прав і свобод громадян”

Виставка “Українська Конституція – основний документ держави, гарант суверенітету, демократії, прав і свобод громадян”

Конституція.
Цим мудрим і високим словом називають Основний закон держави, положення якого визначають, закріплюють, встановлюють, унормовують усі сфери існування держави: територію, кордони, державну символіку, форму державної влади, систему органів управління, основні засади соціальної, національної та зовнішньої політики, права і свободи громадян.
28 червня 2022 року українській Конституції виповнюється 26 років. Багато хто з нас пам’ятає ту особливу ніч з 27 на 28 червня 1996 року, коли у Верховній Раді, наче на полі бою виборювалася майже кожна стаття Конституції. Була загроза зриву роботи сесії. Вся держава перебувала в напруженому очікуванні. І коли на ранок 28 червня стало відомо, що голосування закінчилося прийняттям нової Конституції, це було сприйнято як велику історичну перемогу. Незалежна Україна отримала новий Основний закон.
За новою Конституцією Україна є соціальною державою з президентсько-парламентською формою правління. Джерелом влади в Українській державі є народ. За час існування нової Конституції були пропозиції її змінити, або суттєво доповнити. Під час президентства Віктора Ющенка обговорювався новий проект Конституції, вносилися зміни в окремі конституційні закони і положення. В 2019 році Верховна Рада України внесла доповнення про євроінтеграційні прагнення України і вступ до НАТО.
В Тернопільському обласному краєзнавчому музеї на основі експонатів з фондових збірок створено виставку до 26-ї річниці Конституції України, яка носить назву “Українська Конституція – основний документ держави, гарант суверенітету, демократії, прав і свобод громадян”.
На ній представлені матеріали про конституційні проекти різних періодів історії українського державотворення. В українській історичній традиції конституція вважалася основою державності. Конституція гетьмана Війська Запорізького Пилипа Орлика (Пакт Конституцій і Вольностей Війська Запорізького) від 8 квітня 1711 року визнається одним з перших конституційних документів у світі.
29 квітня 1918 року Українська Центральна Рада прийняла Конституцію УНР, за якою Україна проголошувалася суверенною, демократичною, парламентською державою. Але в силу внутрішніх і зовнішніх обставин на той час Українська держава не відбулася.
Проект Конституції Західно-Української Народної Республіки в 1920 році розробив наш відомий краянин, вчений-правник, доктор, академік С.Дністрянський. Він досліджував конституційне право і вніс вагомий вклад у його розвиток. Це був один з найдемократичніших конституційних проектів у тогочасній Європі. Дністрянський, як переконаний конституціоналіст вважав, що конституція є фундаментом держави. На його думку при розробці проекту конституції необхідно базуватися на історичних, етнокультурних і навіть ментальних традиціях народу, і, безперечно, переймати кращий світовий досвід.
На виставці можна побачити світлини з Верховної Ради України після прийняття нової Конституції 28.06.1996 року.
З набуттям незалежності в Україні з’явилася нова державна символіка, затверджена в новій Конституції. На виставці знаходиться комплект листівок “Клейноди України”, вишитий рушник з тризубом (село Золота Слобода Козівського району) і вишита серветка з текстом гімну України, наукові дослідження з історії національної символіки України.
Немає опису світлини.
Важливою нормою нової Конституції є національні відносини в Україні. На виставці демонструється ряд видань по даній тематиці.
День Конституції на Тернопільщині відзначається урочисто і святково. В різних населених пунктах відбуваються концерти, фестивалі та інші культурно-мистецькі заходи. Матеріали про такі святкування експонуються на виставці.
Немає опису світлини.
Привертають увагу кольорові листівки до Дня Конституції, поштові конверти та інші експонати.
Просимо відвідати виставку і пам’ятати про цей важливий день в нашій історії.
Любов Катеринюк, завідувачка сектора відділу новітньої історії.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
+5
 
 
0
Охоплено людей
0
Взаємодія
Просувати допис
 
Тернопільський обласний краєзнавчий музей
 

Рекомендуємо

Сьогодні, 26 липня, відбулося представлення  директора музею. Ним став, згідно з рішенням конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення ...

Щоб жити, пам’ятаймо!..

  16 лютого 2021 року о 14-ій годині розпочнеться літературно-мистецька зустріч “Спомини обпаленої долі…”, присвячена Дню вшанування ...

Виставка «ІВАН ТЕСЛЯ – відомий природодослідник»

Іван Тесля – знаний український вчений, професор, географ, доктор філософії, педагог, організатор освіти, уродженець села Настасів Тернопільського району ...