Главная / Виставки / Виставка «Незгасний смолоскип нації»

Виставка «Незгасний смолоскип нації»

«Незгасний смолоскип нації» – під такою назвою в експозиції новітньої історії розгорнуто виставку до 115-ї річниці провідника Організації Українських Націоналістів Степана Бандери.
Ще за життя він став легендою, а після sмерті – символом національно-визвольної боротьби українців.
Народився С. Бандера 1 січня 1909 року у священичій родині в селі Угринів Старий, що зараз знаходиться на Івано- Франківщині. І хоч з дитинства мав слабке здоров’я, йому вдалося ще в юному віці стати одним із провідників націоналістичного руху.
У 24 роки він очолив Крайовий провід ОУН і за його керівництва Організація стала найдієвішою. Польський часопис у 1933 році у замітці «Бунт молодих» писав: «Таємнича ОУН є нині сильнішою від усіх українських легальних партій докупи. Вона панує над молоддю, вона творить загальну опінію, вона працює зі страшним темпом, щоб втягнути маси в круговорот революції».
За ряд заходів, організованих Бандерою, польська влада у 1935 році засудила його до смерtної кари, яку пізніше було замінено на довічне ув’язнення.
З початком Другої світової війни він втікає з тюrми і створює Революційний Провід ОУН, який 30 червня 1941 року проголошує Акт відновлення Української державності. За це Степана Бандеру та товаришів нацисtи заарештовують і впродовж війни тримають його у концtаборі Заксенхаузен.
Після 1945 року, в Німеччині, Бандера продовжує організовувати націоналістичний рух. Неодноразово радянська влада намагалася знищиtи його, і це таки відбулося 15 жовтня 1959 року у Мюнхені.
Він був не єдиною жерtвою в своїй сім’ї, кому довелося заплатити високу ціну за право називатися українцем на рідній землі.
Батько Степана – отець Андрій свого часу був капеланом в Українській Галицькій Армії, обирався послом до парламенту ЗУНР, а 10 липня 1941 року був розсtріляний більшовиками у Києві.
Його брати, Олекса та Василь, були закаtовані у концtаборі Освенцим, а Богдан був вбиtий гестапівцями в Херсоні.
Сестри С. Бандери – Марта, Володимира та Оксана відбули тривалі заслання в ГУЛАГу. Шістьох дітей Володимири забрали на «виховання» до дитячих будинків.
Слово «бандера» перекладається з декількох мов як «прапор» . Степан Бандера та його родина по праву вважаються символами боротьби за незалежність України, а його ім’я є прапором національно-визвольного руху.
Любов Левенець, старша наукова співробітниця відділу новітньої історії ТОКМ

Рекомендуємо

Виставка до Дня військового капелана

ДУХОВНІ ВОЇНИ Відважно й самовіддано наша країна захищає свою незалежність, відбиваючи широкомасштабну агресію росії. Війна важка та болюча… Попри страх і ...

Науково-краєзнавчі читання «Правдивим словом люд будила…»

    Тернопільський обласний краєзнавчий музей   Тернопільська обласна організація   Національної спілки краєзнавців України  Інформаційний лист        ...

Урочисте відкриття пропам’ятної виставки творчого доробку митця Івана Хворостецького.

Мистецька спадщина українського художника Івана Хворостецького, котрий народився у 1888 році поблизу Почаєва, зібрала сьогодні в Тернопільському обласному ...