Главная / Історія одного експоната / Відзнака «Не ридай, а добувай. 1914-1918»

Відзнака «Не ридай, а добувай. 1914-1918»

🔹105 років тому, 1 листопада 1918 року українські війська під командуванням сотника УСС Дмитра Вітовського збройним шляхом встановили у м. Львові українську владу, яка з часом поширилася на всю територію Східної Галичини. З цього часу починає творитися Західноукраїнська Народна Республіка на чолі з Українською Національною Радою, а також формуються її збройні сили – Галицька армія.
На початках свого існування молоде українське військо не мало своїх статутних кокард чи відзнак. У зв’язку з цим використовувалися відзнаки створені у період Першої світової війни для легіону Українських Січових Стрільців.
👉 Однією з таких  , а здобувай🔹, виготовлений у Відні 1918 року Українською бойовою управою. Перший варіант такої відзнаки з’явився ще у 1915 році. Автором проекту є відома українська художниця, уродженка Бережан Олена Кульчицька.
Знак круглої форми, виготовлений з жовтого металу та оздоблений емалями різних відтінків. На лицевій стороні по центру на щитах норманського типу зображено зліва лева на блакитному фоні, що дереться по скелі (давній герб Королівства Руського), а справа, на червоному – архангела Михаїла з розкритими крилами та мечем у правій руці (герб м. Києва та Київської землі). Це поєднання було дуже вдалим, тому що в ньому виражалася ідея Соборної України. Загальний фон зображення – жовтий сонячний диск із променями, що розходяться від центру, між якими блакитна емаль. По контуру відзнаки жовтими літерами на фоні чорної емалі відома цитата Івана Франка: «Не ридай, а добувай» та роки діяльності легіону УСС «1914-1918». На звороті – абревіатура «У.Б.У.» і шпилька для кріплення. Носили відзнаку в основному вояки Галицької армії, які раніше служили в УСС.
❗Оригінал такої відзнаки зберігається у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Потрапив він сюди з Українського музею товариства «Рідна школа» в Тернополі, який був заснований у 1932 році Якимом Яремою та Іваном Олексишиним і діяв у будинку товариства «Просвіта». В 1939 році цей музей влився у новостворений Тернопільський історико-краєзнавчий музей.
Пукач Володимир, завідувач відділу новітньої історії ТОКМ
 
 
 
 
 

Рекомендуємо

Дискусійний клуб “Відома невідома Україна” (лекція 17)

🎉 Відкрийте новий світ відомої, але досі невідомої України разом з нами! Друзі, запрошуємо вас на захоплюючий захід в рамках музейного проекту «ВІДОМА ...

Волевиявлення сподівань…

Першого грудня 2016 року відкрито фотодокументальну виставку  «Люди Свободи: гаранти незалежності», присвячену 25-річчю Всеукраїнського референдуму за ...

Звідки прийшов Святий Миколай?

 В Україні Миколай – найбільш шанований святий. І ще сто років тому хатня ікона Чудотворця стояла майже в кожній українській домівці. Святий Миколай – ...