Главная / Історія одного експоната / Відзнака «Не ридай, а добувай. 1914-1918»

Відзнака «Не ридай, а добувай. 1914-1918»

🔹105 років тому, 1 листопада 1918 року українські війська під командуванням сотника УСС Дмитра Вітовського збройним шляхом встановили у м. Львові українську владу, яка з часом поширилася на всю територію Східної Галичини. З цього часу починає творитися Західноукраїнська Народна Республіка на чолі з Українською Національною Радою, а також формуються її збройні сили – Галицька армія.
На початках свого існування молоде українське військо не мало своїх статутних кокард чи відзнак. У зв’язку з цим використовувалися відзнаки створені у період Першої світової війни для легіону Українських Січових Стрільців.
👉 Однією з таких  , а здобувай🔹, виготовлений у Відні 1918 року Українською бойовою управою. Перший варіант такої відзнаки з’явився ще у 1915 році. Автором проекту є відома українська художниця, уродженка Бережан Олена Кульчицька.
Знак круглої форми, виготовлений з жовтого металу та оздоблений емалями різних відтінків. На лицевій стороні по центру на щитах норманського типу зображено зліва лева на блакитному фоні, що дереться по скелі (давній герб Королівства Руського), а справа, на червоному – архангела Михаїла з розкритими крилами та мечем у правій руці (герб м. Києва та Київської землі). Це поєднання було дуже вдалим, тому що в ньому виражалася ідея Соборної України. Загальний фон зображення – жовтий сонячний диск із променями, що розходяться від центру, між якими блакитна емаль. По контуру відзнаки жовтими літерами на фоні чорної емалі відома цитата Івана Франка: «Не ридай, а добувай» та роки діяльності легіону УСС «1914-1918». На звороті – абревіатура «У.Б.У.» і шпилька для кріплення. Носили відзнаку в основному вояки Галицької армії, які раніше служили в УСС.
❗Оригінал такої відзнаки зберігається у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Потрапив він сюди з Українського музею товариства «Рідна школа» в Тернополі, який був заснований у 1932 році Якимом Яремою та Іваном Олексишиним і діяв у будинку товариства «Просвіта». В 1939 році цей музей влився у новостворений Тернопільський історико-краєзнавчий музей.
Пукач Володимир, завідувач відділу новітньої історії ТОКМ
 
 
 
 
 

Рекомендуємо

130 років від дня народження Ярослави Музики

ЯРОСЛАВА МУЗИКА : «Народження це велика подія Природне як вулкан Викидає міліони життів… Істоти здивовані І самітні падуть в назначене їм місце. Встають, ...

Тернопіль у філателії, філокартії

Із 25 серпня 2015 року експонується філателістична виставка «З днем народження тебе Тернополе». Автором п’ятистендового експоната, тернополянином Василем ...

АВТОРУ ПІСЕННОГО ШЛЯГЕРА

На пошанування 80-річчя світлої пам’яті відомого українського поета Бориса Демкова у музеї розгорнуто виставку фондових матеріалів «Орфей Тернопілля».