Главная / Історія одного експоната / Унікальні старовинні вишиті хоругви «Святий Володимир» і «Свята Ольга» 1930-40-их років

Унікальні старовинні вишиті хоругви «Святий Володимир» і «Свята Ольга» 1930-40-их років

У житті кожного народу є події, що містять у собі особливий, глибинний зміст його духовного та історичного значення. Такою подією у 988 році стало хрещення Русі-України рівноапостольним князем Володимиром. З цієї події почався відлік часу існування нової християнської держави – могутньої, знаної та шанованої. Під впливом християнства розвивалася духовність і культура нашого українського народу.
Цими липневими днями святкуємо пам’ять першої християнки на великокняжому престолі Києва, святої Ольги, а саме вшановуємо 11 липня, та Рівноапостольного Великого князя Володимира, який долучив наших пращурів до світла християнської віри, молитовно згадуємо 15 липня. Ці святі не лише дорогоцінні перлини церковної історії, а й державні діячі, дипломати, просвітителі народу.
З упевненістю можна сказати, що святий Володимир та свята Ольга були представниками справжньої духовної еліти України-Руси.
Рівноапостольний подвиг Великої княгині Ольги в тім, що, приєднавшись до християнства грецького, вона надійно заклала фундамент християнської віри у Київській Русі на всі подальші часи.
Великий патріотизм рівноапостольного князя Володимира виявився у постійному піклуванні про державні інтереси, освіту, медицину та соціальну політику.
Митрополит Київський Іларіон писав про князя: «Радуйся, учителю наш і наставнику благовір’я! Ти у правду зодягнений, міццю підперезаний, в істину взутий, розумом увінчаний і благодійністю, як гривною і прикрасами золотими, красуєшся».
Святу Ольгу та Святого Володимира часто зображали на іконах, гравюрах, фресках, іконостасах, хоругвах тощо.
Напередодні цих свят фондова збірка Тернопільського обласного краєзнавчого музею поповнилася унікальними старовинними вишитими хоругвами «Святий Володимир» і «Свята Ольга» 1930-40-их років з церкви Вознесіння Господнього УГКЦ у с. Настасів Тернопільського району . Ці унікальні речі передала жителька села Поглод Ольга Степанівна, якій ще у далеких 1990-х роках замовили вишити нові хоругви, а ці довгий час зберігалися у її домашній скрині. Тепер вони займуть почесне місце у музейній скарбниці.
Ікони на хоругвах невідома майстриня виконала в українському стилі.
Святий Володимир зображений з довгим волоссям, козацькими вусами, на голові корона, у руці має символ хрещення Русі – золотий хрест.
Свята Ольга вбрана в княжий одяг, на шиї золотистий хрест на ланцюжку. Навколо голів святих вишиті ореоли-символи святості.
На другій стороні полотнища в центрі зображено великий кольоровий хрест, розширений на кінцях, у центрі якого є квадрат у синьо-жовтих тонах. По краях хоругви оздоблені квітковими композиціями.
Мудрість, творча самовідданість, жертовність пасіонарність властиві характерам святого князя Володимира та святої княгині Ольги. Вони і сьогодні закликають усіх християн до глибокого осмислення власної віри, культури, багатогранних процесів державотворення та української ментальності.
Галина Завіша, завідувачка сектора відділу фондів ТОКМ
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Рекомендуємо

Оберіг державності, запорука законності та народовладдя

День Конституції – одна з найважливіших історичних і суспільно-політичних дат в новітній історії незалежної України. Конституція – це Звід Законів, ...

Виставка «Чорнобиль – вічний біль України»

26 квітня виповнюється 37 років від дня Чорнобильської трагедії. Для ліквідації наслідків аварії у Чорнобиль виїхали сотні тисяч людей. Серед них були ...

Майстер пензля Андрій Наконечний

До 115-річчя від дня народження художника В останній весняний день хочемо вшанувати пам’ять людини, життя якої розпочалося з успішних творчих злетів ...