Різдвяно-новорічні свята є гарною нагодою зустрітися з рідними та друзями, відпочити душею, замислитись над життям.
Чудовим місцем відпочинку є
Тернопільський обласний краєзнавчий музей, де на Вас чекатимуть виставки, овіяні казковістю. З нагоди свят у нас представлена виставка «ДИВОСВІТ РІЗДВЯНИХ СВЯТ».
У розмаїтті експонатів основні атрибути Різдва:
«Павук», який прикріплений, як і годиться, до основної балки в кімнаті. Його вважають символом Всесвіту та оберегом родини. Майже прозорий і невагомий. Від найменшого руху повітря він починає крутитися, при цьому відкидає химерні тіні, нагадуючи павутину. На перший погляд важко зрозуміти, як ця тендітна конструкція тримається купи та з’єднує тоненькі соломинки.
«Дідух» за давніми українськими звичаєм ставили на найвидніше місце – на покутті, біля столу, де висять ікони. Сніп був житній, пшеничний або вівсяний та символізував урожай, добробут і був оберегом роду. Колись власноруч зроблений «Дідух» прикрашали, як різдвяне дерево: різнокольоровими стрічками, ляльками-мотанками, сухоцвітом, калиною тощо.
«Вертеп». Унікальним та давнім різдвяним звичаєм були виступи з вертепом. Вертеп – це переносний мініатюрний ляльковий театр, розміщений у дерев’яному коробі, в якому показували цілі вистави на тему Різдва.
До вашої уваги – також
святковий керамічний посуд. А саме: тарілки, горнята, глечики, макітра, куманець, підсвічник, дерев’яні ложки, макогін тощо. Милують погляд відвідувачів вишиті вироби: скатертини та рушники, ткані верета, килими.
На стилізованому різдвяному небі красуються мережані дива, легкі, прозорі, завжди неповторні –
ВИТИНАНКИ. Традицією наших предків було прикрашати свою оселю: стіни кімнати, полиці, вікна, мисник тощо. Тільки людина з тонким відчуттям краси та художньою уявою може відтворити таку красу на папері. На виставці експонуються близько тридцяти робіт майстрині ГАЛИНИ ДУДАР, які зачаровують і притягують погляд відвідувачів.
Окрасою виставки є
зимова святкова ноша. Серед експонатів – різноманітне зимове чоловіче, жіноче та дитяче вбрання Тернопільщини із фондової збірки музею.
Це кожухи, кептарі, запаски, сорочки, крайки, горбатки, сподні (штани), хустки тощо. Представлені вироби відрізняються техніками виготовлення, орнаментами, оздобленням. Адже кожне село мало свої усталені матеріали, крої та оздоби для одягу і таким чином пізнавалося по них.
Усіх запрошуємо відвідати різдвяну виставку, яку для вас підготували працівники відділу науково-просвітницької роботи ТОКМ